wystawa dla dzieci zachęta

„Wszystko widzę jako sztukę” to tytuł najnowszej wystawy sztuki współczesnej w Galerii Zachęta, skierowanej specjalnie dla dzieci .

Sztuka współczesna sprawia wrażenie  trudnej i niezrozumiałej, organizatorzy postanowili jednak pokazać ją dzieciom wierząc, że przyjmą ją one bez zahamowań, za to z wielką radością. W końcu „każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.

Tytuł wystawy „Wszystko widzę jako sztukę”  to słowa Julity Wójcik, autorki Tęczy z Placu Zbawiciela. Wystawa składa się z dwóch części: muzealnej (gdzie przedstawione są dzieła polskiej sztuki współczesnej) i freestylowo-twórczej (gdzie dzieci mogą swobodnie tworzyć i bawić się na artystycznym placu zabaw).

Dzieła sztuki dobrane są tak, by pobudzały wyobraźnię, kreatywność i ciekawość dzieci, które dowiadują się, że w ramach sztuki można np.:

  • Naklejać na ścianach kolorowe taśmy jak Edward Krasiński

  • obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, albo chociaż w nich poskakać

  • wyszywać makatki jak Monika Drożyńska

  • poświęcić życie malowaniu liczb jak Roman Opałka i pobawić się w ich zdrapywanie

  • rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski i na tej podstawie tworzyć czarno-białe kompozycje

  • malować swoje ciało na czarno jak Aneta Grzeszykowska i patrzeć, jak się wygląda w negatywie

  • robić kolaże jak Jan Dziaczkowski

Polecamy:

Opisy dzieł sztuki znajdujących się na wystawie nie podpowiadają dzieciom żadnych interpretacji. Wystawa zachęca do myślenia, kreowania i wyrażania własnych opinii.

U nas największym powodzeniem cieszyła się niebieska taśma i tworzenie przy jej pomocy przeróżnych wzorów i napisów. Nie byliśmy w tym odosobnieni, białe ściany pełne były dziecięcych imion i napisów w rodzaju „Hania i Franek tu byli”. Dużo radości sprawiły też dzieciom poduszkowe ziemniaki a moja córka była zachwycona możliwością przymierzania peruk, malowania sobie na twarzy czarnego uśmiechu i strojenia śmiesznych min przed lustrem.

Wystawie towarzyszy książka, która w przystępny sposób opowiada o twórczości prezentowanych artystów.

Wszystko widzę jako sztukę. Wszystko widzę jako zabawę, Sztuka jest zabawą a zabawa sztuką. Także dla dorosłych. Przekonajcie się sami.

ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Otwarte:wtorek – niedziela godz. 12 – 20
Czwartek – wstęp wolny    

Wystawa będzie otwarta  do 3 czerwca 2018.

 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here