W Archiwum Historii Mówionej znajduje się około 4000 rozmów z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Są wśród nich relacje osób, które w czasie powstania były żołnierzami, sanitariuszkami, łączniczkami, harcerzami, cywilami i dziećmi.

Bardzo zachęcam Was do przeczytania co najmniej kilku z historii znajdujących się w Archiwum. Te relacje to doskonała lekcja historii, odwagi i patriotyzmu. Wszystkie relacje znajdziecie TUTAJ.

W Archiwum znajduje się też bardzo dużo historii osób, które mieszkały lub walczyły na Pradze. Ja wybrałam dla Was kilkanaście, żeby pokazać, jak różne były historie uczestników Powstania z tej strony Wisły, ale na stronie Archiwum znajdziecie kilkaset  opowieści o Powstaniu na Pradze.

Halina Maria Machocka-Piekałkiewicz, pseudonim „Żywia”

W czasie Powstania była łączniczką. Mieszkała przy Floriańskiej. W jej wspomnieniu przeczytacie między innymi o punkcie kontaktowym w księgarni Gebethnera na Targowej, o szyciu opasek powstańczych na Francuskiej i o szkoleniach konspiracyjnych.

Jej relację w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Jadwiga Zbyszyńska-Grzybowska, pseudonim „Mariola”

W czasie wojny była łączniczką i sanitariuszką. Mieszkała przy ulicy Terespolskiej 12. W jej wspomnieniu przeczytacie między innymi o organizacji szpitala dla Powstańców przy ulicy Siennickiej i o tym jak została złapana w łapance przy Targowej.

Jej relację w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Halina Kondracka, pseudonim „Myszka”

Ranna w drugim dniu Powstania, podczas walk przy Dworcu Wileńskim. W jej wspomnieniu przeczytacie między innymi o tajnym nauczaniu, szkoleniach w AK, o tym jak wyglądało zaprzysiężenie, o konspiracyjnym roznoszeniu prasy i rozkazów oraz o tym, jak wyglądało wykonywanie zadań rozpoznawczych.

Jej relację w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Zofia Wypijewska, pseudonim „Jutrzenka”

W czasie Powstania była łączniczką i sanitariuszką. Mieszkała na ulicy Kawęczyńskiej przy kościele Serca Jezusowego. W jej wspomnieniu przeczytacie między innymi o tym, jak została wprowadzona do konspiracji, jak udało jej się uratować z łapanek i jak wyglądało szkolenie na sanitariuszy.

Jej relację w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Bohdan Zawolski, pseudonim „Kruk”

Przed wojną mieszkał na Grochowskiej, w pobliżu Jeziorka Kamionkowskiego. W jego wspomnieniu przeczytacie o Powstańcach Styczniowych, o tym jak wyglądało życie podczas okupacji, o zaprzysiężeniu w AK, o tym jak wyglądały szkolenia ze strzelania, o Liberatorze, który spadł 14 sierpnia w Parku Paderewskiego.

Jego opowieść w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Anna Wartenberg, pseudonim „Nina”

W czasie wojny była sanitariuszką. Mieszkała przy ulicy Targowej 32. W jej wspomnieniu przeczytacie między innymi o tym, jak wyglądało życie na przedwojennej Pradze, o nauce w czasie wojny, o początku powstania na Pradze, o przeprawie na drugą stronę Wisły, o walkach na Sadybie i o przybyciu do domu rodzinnego w dniu, kiedy rodzice żegnali ją na mszy za jej duszę.

Jej opowieść w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Michał Gawałkiewicz, pseudonim „Marek”

Urodził się i wychował na Pradze. W czasie wojny pełnił służbę w wywiadzie wojskowym, mieszkał przy ulicy Skaryszewskiej. W jego wspomnieniu przeczytacie między innymi o organizowaniu siatki informatorów, o zbieraniu informacji wywiadowczych. 1 sierpnia był w punkcie kontaktowym na ulicy Bliskiej 20, przy Dworcu Wschodnim. Po wojnie pracował w „Życiu Warszawy”, „Stolicy”, napisał kilka książek, był varsavianistą.

Jego opowieść w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Maria Janina Niżnikowska-Marks – „Janka z Pragi”, „Janka”, „Maryla”

Przed wojną mieszkała na ulicy Ząbkowskiej. W 1941 roku zdała okupacyjną maturę i studiowała tajną medycynę. W jej wspomnieniu przeczytacie między innymi o nauce w czasie wojny, konspiracyjnych spotkaniach, skrzynkach kontaktowych, aresztowaniu i więzieniu na Pawiaku.

Jej opowieść w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Danuta Tyszyńska-Kownacka, pseudonim „Daleńka”

Swoją historię opisuje jako „mój dramat Powstania Warszawskiego”. Bardzo chciała walczyć w lewobrzeżnej Warszawie, ale nie mogła, bo mieszkała na Pradze. W jej historii przeczytacie o tym, jak wyglądał przydział do powstańczych punktów, o próbach pozostania na lewym brzegu Wisły i bolesnych wspomnieniach związanych z tym, że będąc na Pradze nie mogła walczyć razem z kolegami.

Jej opowieść w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Barbara Wisz

Mieszkała przy Lubelskiej 30/32 i wojnę pamięta oczami małej, kilkuletniej dziewczynki.

Jej opowieść w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Henryk Piotr Herec

Mieszkał przy ulicy Kamionkowskiej. W jego wspomnieniu przeczytacie między innymi o kolportażu prasy informacyjnej, niszczeniu niemieckich karabinów oraz przymusowej pracy dla Niemców w warszawskich fabrykach.

Jego opowieść w Archiwum Historii Mówionej znajdziecie TUTAJ

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here