warszawski kalendarz adwentowy 2021

Mam dla Was propozycję na grudzień. Warszawski Kalendarz Adwentowy, czyli 24 pomysły na fajne aktywności dla małych i dużych na czas adwentu. Codziennie będę na blogu i na naszym fanpage’u publikować jedną propozycję. Zaczynamy? Miłej zabawy!

1 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

E.Wedel i Muzeum Warszawskiej Pragi zapraszają do udziału w tegorocznej akcji w przestrzeni miasta. Do 5 grudnia czekają na Was mikołajkowe prezenty, które będziecie mogli wykonać samodzielnie w domach, kreatywnie spędzając czas z bliskimi. Zestawy „Zrób sobie prezent. Witryna Wedla” są bezpłatne, a akcji towarzyszą warsztaty i wiele innych atrakcji.

Zestawy możecie odebrać w tych miejscach:
-Ceramiczny Kramik Baku, ul. Ząbkowska 39a
-Dom Sąsiedzki „Moje Szmulki”, ul. Łochowska 39/7
-Fogiel. Wyrób ozdób choinkowych, ul. Kordeckiego 48
-Galeria Art. Sułek Space, Plac Konesera 2
-Kuchnia Czerwony Rower, ul. Targowa 82
-Pan Szymon – Szymon Gotowski, Plac gen. Józefa Hallera 6B/40
-Parasolnictwo p. Barbary Szafrańskiej, ul. Skaryszewska 6
-Pijalnia Czekolady E.Wedel, ul. Jana Zamoyskiego 36
-Pijalnia Czekolady E.Wedel, Plac Konesera 1
-Pracownia Cukiernicza K. Strzałkowski, ul. Kawęczyńska 4
-Pracownia Kapeluszy i Czapek Cieszkowski, al. J. Waszyngtona 30/36 lok. U8
-Pyzy Flaki Gorące, ul. Brzeska 29/31
-Rano Piekarnia Rzemieślnicza, ul. Stalowa 47
-Rurki z Wiatraka, ul. Grochowska 210/212
-Wood Workshop, Plac Hallera 6

Szablon można też pobrać, wydrukować i z własnych materiałów stworzyć więcej oryginalnych, mikołajkowych prezentów. Szablon teatrzyku znajdziecie TUTAJ a szablon zwierzątek-kukiełek TUTAJ.

Polecamy:

2 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Pogoda w grudniu bywa różna, ale możecie wprowadzić się w świąteczny nastrój oglądając bajkowe zimowe dekoracje w Centrum Ogrodniczym Flora Point. Spójrzcie tylko na te zdjęcia!

warszawski kalendarz adwentowy

3 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Zaczyna się czas bożonarodzeniowych jarmarków. W tym roku jest ich w Warszawie całe mnóstwo. Znajdźcie taki, który najbardziej Wam odpowiada i zaplanujcie wizytę na nim. Oczywiście nie musicie ograniczać się do jednego, w końcu przed Wami cały grudzień. Zestawienie kiermaszów i jarmarków świątecznych znajdziecie TUTAJ.

4 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Dzisiejsza propozycja nie jest specjalnie oryginalna, ale za to powszechnie lubiana. Mowa tu o świątecznych iluminacjach, które co roku sprawiają, że tłumy warszawiaków spacerują wieczorową porą Traktem Królewskim. W tym roku na Placu Zamkowym stanęła 27-metrowa choinka, przy pomniku Kopernika tramwaj konny, przy skwerze Hoover obrotowa karuzela i tunel świetlny przy skwerze J. Twardowskiego.

5 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Czas rozpocząć sezon łyżwiarski. Niektóre lodowiska już działają, inne wkrótce się otworzą. Zaplanujcie rodzinne wyjście na ślizgawkę. Listę warszawskich lodowisk (płatnych i bezpłatnych) znajdziecie TUTAJ.

6 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Dzisiaj Mikołajki. Szukacie świątecznych drobiazgów z tej okazji? Koniecznie odwiedźcie Warszawski Dom Piernika na Stalowej. Znajdziecie tam piernikowe chatki, choinki, sweterki i inne. Wszystko robione ręcznie i w stu procentach naturalne.

7 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Podaruj gwiazdkę! Ruszyła świąteczna akcja pomocy Powiślańskiej Fundacji Społecznej. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na świąteczne prezenty dla podopiecznych fundacji, zimowe ubrania, a także działalność świetlicy terapeutycznej i pomoc psychologiczną dla dzieci. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wejść na stronę fundacji https://www.pfs.pl/swieta i wybrać konkretny cel, np. ufundowanie gorącego posiłku, zakup ciepłej bluzy lub wymarzonego dziecięcego prezentu.
Powiślańska Fundacja Społeczna od ponad 30 lat działa na rzecz biednych, zaniedbanych dzieci i ich rodzin z Powiśla. Pracownicy świetlic socjoterapeutycznych i asystenci rodzin dbają na co dzień o to, by osoby potrzebujące miały co jeść, były ubrane, czuły się bezpiecznie. Fundacja prowadzi także dwie poradnie, w których psychologowie i terapeuci udzielają bezpłatnych konsultacji i prowadzą terapie m.in. w zakresie trudności rodzinnych i emocjonalnych, przemocy, problemów wychowawczych czy uzależnień. Każda pozyskana przez fundację złotówka jest wykorzystana na realną pomoc podopiecznym.

8 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Ogród botaniczny zimą? Tak jeśli jest to Magiczny Ogród Botaniczny. W ogrodzie Botanicznym UW można podziwiać wyjątkową wystawę, prezentującą świetlne konstrukcje, które nawiązują do baśni, legend oraz najciekawszych roślin i zjawisk botanicznych. To szansa na poznanie tajemniczych, zimowych ścieżek Ogrodu, które do tej pory były niedostępne dla gości. Dla gości przewidziano dodatkowe atrakcje: strefę zabaw dla dzieci oraz grę terenową powiązaną z trasą zwiedzania.

9 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Święta nadchodzą wielkimi krokami. Macie już gotowe prezenty? Jeśli nie, to koniecznie skorzystajcie z naszej propozycji najfajniejszych warszawskich prezentów bożonarodzeniowych. Znajdziecie je TUTAJ.

10 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Słynne krakowskie szopki przyjechały do Warszawy i od dzisiaj można je podziwiać w Pałacu pod Blachą. Na wystawie przy Zamku Królewskim zobaczycie 50 niezwykle różnorodnych budowli twórców krakowskich szopek. Wśród bajkowej architektury szopek odnajdziecie Smoka Wawelskiego, Lajkonika, Pana Twardowskiego, a także postacie związane z historią Polski. Wiele barwnych budowli zadziwi formą, a także kunsztem wykonania. Jednymi z bardziej oryginalnych realizacji jest szopka na herbacianej łyżeczce, a także w krakowskim obwarzanku. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

11 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

W warszawskich kościołach szopki pojawią się dopiero za jakiś czas, ale już dziś możecie odwiedzić zaprojektowaną przez Józefa Wilkonia drewnianą szopkę na Bielanach (przy kościele pokamedulskim w Lesie Bielańskim). Jest czynna cały rok. Wyglądem nawiązuje do tradycyjnej rzeźby podhalańskiej, którą cechuje niezwykła prostota i ekspresja. Całość konstrukcji wraz z 44 rzeźbami waży prawie cztery tony. Każdy element został wykonany ręcznie przy pomocy piły i siekiery. W szopce mieszkają również muł Franciszek i oślica Klara.

12 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Macie już gotową listę prezentów? A może chcecie zobaczyć, o jakie zabawki mogły prosić Mikołaja dzieci w latach 20.?
Zwierzątka-bombonierki, w których można było znaleźć czekoladki od Wedla, sprytne „Wesołe kulki” i pobudzające wyobraźnię „Hocki-klocki” – oryginalne projekty Edwarda Manitiusa sprzed stu lat zachwycają do dziś. To przedmioty nieoczywiste: cieszące oko zabawki i jednocześnie pudełka, obiekty sztuki użytkowej, przedmioty o walorach edukacyjnych, a także gadżety reklamowe. Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi jest pierwszą prezentacją największej w Polsce kolekcji dzieł i pamiątek po warszawskim twórcy. Wystawa „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” LINK

13 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Pamiętacie bombki z dzieciństwa? Każda była oddzielnie zapakowana w papier, żeby się nie potłukły i bezpiecznie doczekały w piwnicy lub na pawlaczu do kolejnych świąt.
Wiecie, że takie bombki wciąż produkowane są n Grochowie w Fabryce bombek Fogiel. To rodzinna firma, która działa od 1948 roku. Możecie tu umówić się też na pokazy produkcji bombek.

https://www.fogiel-bombki.ns48.pl/index.php/galeria1

14 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Wytnijcie sobie choinkę! Wczoraj były bombki, ale przecież trzeba je na czymś powiesić.
Aż do Wigilii możecie własnoręcznie wyciąć lub wykopać wybrane przez siebie drzewko na plantacji we wsi Brzozówka na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Dodatkowo w weekendy można się tam ogrzać przy ognisku.

15 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Nawet w taki szary i zimny środek tygodnia można wprowadzić trochę świątecznego klimatu. Jak? Wsiądźcie do świątecznego metra. Przyozdobiony świątecznymi dekoracjami skład Inspiro będzie kursował na linii M2 codziennie, od rana do wieczora, do 6 stycznia. Na poszczególnych wagonach pociągu, oprócz typowo świątecznych ozdób, znajdują się także warszawskie motywy: Syrenka, most Świętokrzyski, Kolumna Zygmunta, Stare Miasto, a także misie z warszawskiego zoo.
A może wygodniejszy dla Was będzie tramwaj? W tym roku na warszawskie tory pierwszy raz wyjechał tramwaj świąteczny. Jego aktualną trasę znajdziecie TUTAJ.

16 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

A może dzisiaj wybierzecie się na wieczorny spacer do Królewskiego Ogrodu Światła?
Do parku wilanowskiego poprowadzi Was 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu powita Was strzeżona przez orły rozświetlona pergola, za którą rozpościera się Zimowy Ogród Króla. Możecie w nim spacerować aleją obsadzoną pnączami i podziwiać rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe. Tuż obok nich możecie zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle. Idealnym dopełnieniem tegorocznej edycji Królewskiego Ogrodu Światła jest zaprojektowana w prawdziwie królewskim stylu Karuzela Świetlna, mieniąca się setkami ciepłych świateł, ożywionych chłodnymi błyskami. 

17 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Piątek, piąteczek, piątunio. Czas się zrelaksować przed ostatnim przedświątecznym tygodniem i zebrać siły na mielenie maku i lepienie pierogów. Może w saunie?
Wiecie, że w tym roku możecie skorzystać z sauny na Wiśle? To efekt budżetu obywatelskiego M. St. Warszawy. Sauna Wisła jest otwarta od 6 do 24, co oznacza że to najdłużej działająca każdego dnia sauna w stolicy. Codziennie oferuje sześć godzin bezpłatnego saunowania dla mieszkańców stolicy i wiele aktywności. Wśród nich są Morsuj i saunuj, czyli możliwość korzystania z sauny i morsowania (na miejsce morsowania pod opieką ratownika WOPR uczestnicy wybierają się statkiem), wiosłuj i saunuj (wypożyczenie kajaków lub supów i saunowanie po pływaniu), sobotnie aktywności ruchowe (pilates, yoga, bodyart) czy Must Be the Poet (czytanie poezji w saunie). Operator sauny – Miami Wars – rozszerzył aktywności saunowe o dodatkowe elementy – m.in. strefę relaksu oraz strefę terapii ciepłem NIRE. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

warszawski kalendarz adwentowy

18 grudnia

Macie już gotowe świąteczne ozdoby? Sobota to doskonały czas, żeby zaplanować rodzinne wytwarzanie ozdób choinkowych. Jeśli brakuje Wam pomysłów i wolicie zorganizowane warsztaty możecie wybrać się do Muzeum w Wilanowie na Warsztaty Bombkarskie. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. Może uda Wam się też upolować świąteczną zawieszkę z warszawską syrenką. Znajdziecie je w pięciu lokalizacjach. Szczegóły TUTAJ.

warszawski kalendarz adwentowy

19 grudnia

warszawski kalendarz adwentowy

Jak Wam idą przygotowania do Świąt? Może weźmiecie udział w Charytatywnym Wielkim Gotowaniu Świątecznej zupy w Hali Gwardii. Głównym bohaterem kulinarnego zamieszania będzie Jarek Walczyk – mistrz kulinarny, doświadczony szef kuchni i restaurator, Prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni, który wraz z Bistro u Geyera przygotują aż 400 litrów zupy: wigilijnego postnego barszczu oraz rozgrzewającą zupę grzybową. Będzie je można zjeść na miejscu oraz kupić na wynos w specjalnie przygotowanych słoikach (900 ml), by później po podgrzaniu postawić na świątecznym stole. Udział w charytatywnym gotowaniu wezmą także: Julia Kamińska, główna bohaterka serialu „Brzydula”, a także Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, były mistrz świata organizacji WBC i IBF. Dodatkowo sprzedaż wspierać będzie młodzież z warszawskich liceów. Każda zakupiona porcja zupy wesprze cele fundacji Towarzystwa Przyjaciół Pragi. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
W tym czasie w Hali Gwardii, oprócz tradycyjnego targu żywnościowego, odbędzie się także Jarmark Świąteczny – Festiwal Prezentów, który będzie trwał nieprzerwanie aż 7 dni. Gwiazdkowe prezenty, pyszne jedzenie, świąteczne dekoracje, grzane wino i magiczna atmosfera, to tylko część tego, co będzie można znaleźć na Jarmarku. Informacje o innych warszawskich jarmarkach świątecznych znajdziecie TUTAJ.

warszawski kalendarz adwentowy

20 grudnia

Co powiecie na wieczorny spacer pięknie oświetloną Aleją Chińską w Łazienkach Królewskich? Park czynny jest codziennie do godziny 20.00.

21 grudnia

Postawcie wyjątkowy talerz dla zbłąkanego wędrowca przy Waszym wigilijnym stole. Jak nakazuje tradycja, co roku na stole wigilijnym stawiamy puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. W tym roku wielu z nich nie przybędzie. Utknęli na granicy polsko-białoruskiej. Zziębnięci, zmęczeni fizycznie i psychicznie. Zbłąkani wędrowcy utknęli na granicy i tam spędzą święta. Żaden z nich nie zapuka do Twoich drzwi. Dlatego ruszamy na pomoc. Wystarczy, że jak co roku postawisz na swoim stole wigilijnym puste nakrycie – talerz dla tego, który nie przybędzie. Wszelkie środki zebrane z akcji zostaną przekazane na pomoc potrzebującym na granicy. Porcelanowe talerze są do nabycia na stronie zaprzyjaźnionych Targów Rzeczy Ładnych, a cały dochód z ich sprzedaży będzie przekazany dla Fundacji Ocalenie i warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

22 grudnia

Dopadło Was już świąteczne szaleństwo? Czas się zrelaksować. Zajrzyjcie do Solatorium na Jazdowie. To miejsce, w którym można się „doświetlić”, jeśli o tej porze toku brakuje Wam słońca. A dzisiaj na gości Solatorium czeka koncert mis i gongów. Półtoragodzinna sesja dźwiękowa, gdy komórki ciała pozostają pod działaniem rezonansu z organicznymi harmonijnymi wibracjami instrumentów, pozwala doświadczyć czystego bycia w tu i teraz, gdy wszystko może się po prostu dziać. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

23 grudnia

Nie udało Wam się jeszcze poczuć świątecznej atmosfery i boicie się, że to się już nie zmieni? Mam na to sposób Odwiedźcie dzisiaj Sweet & Blossom Cafe na kawę i ciacho.
Pierniczki, lampki, mikołaje, cukrowe laski i wszytko, co kojarzy się ze Świętami. Szybka recepta na przywołanie świątecznego klimatu.

24 grudnia

Dzisiejsza propozycja jest prosta i do zrobienia dla każdego. W wigilijny wieczór odłóżcie na bok telefony i spędźcie ten czas z najbliższymi. Nie martwcie się, że sernik opadł, choinka ozdobiona przez dzieci nie wygląda, jak te z Instagrama, a na stole nie ma dwunastu potraw. Doceńcie to co macie i pamiętajcie, że czas to najlepszy prezent.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here