Przed nami wyjątkowy tydzień. 10 lutego mija 370 lat od nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV. Z tej okazji zaplanowano mnóstwo wydarzeń. Będą spacery, gry miejskie, koncerty, warsztaty, potańcówki i główna atrakcja … bicie rekordu w jednoczesnym jedzeniu pyz. 🙂
Obchody urodzin są całkowicie oddolną inicjatywą, którą przygotowały organizacje społeczne. I trzeba przyznać, że przygotowały naprawdę fajny program. Ja wybrałam dla Was te wydarzenia, które są moim zdaniem najciekawsze. Jeśli chcecie poznać pełen program wejdźcie na stronę TUTAJ. Ale ostrzegam wybór jest ogromny i trudno będzie się zdecydować co wybrać. 😉
Spis treści
SOBOTA, 10 LUTY 2018
Bicie rekordu w jedzeniu pyz „Na Pradze biją? Tak! Rekord w jedzeniu pyz”
sobota, godz. 11.00-12.00, Pyzy Flaki Gorące, ul. Brzeska 29/31
Nie ma chyba nic bardziej praskiego od pyz. 😉 Na tym wydarzeniu nie może zabraknąć żadnego Prażanina. Liczy się każdy, kto zechce zjeść porcyjkę pyz i tym samym pomóc w biciu rekordu. Jak zapewniają organizatorzy każdy da radę – porcje będą symboliczne. 😉
Zwiedzanie kościoła Matki Bożej Loretańskiej
sobota, godz. 11.00-12.30, początek przed kościołem Matki Bożej Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5a)
W kontekście rocznicy nadania praw miejskich Pradze to spacer-symbol. Wnętrze kościoła kryje bowiem niezwykły zabytek – domek loretański, który wymieniony jest w dokumencie lokacji Pragi i umieszczony jest w jej herbie.
Jarmark praski i koncert
sobota, godz. 12.00-21.00, plac przed katedrą i katedra św. Michała i św. Floriana
Przez całą sobotę, w okolicach Katedry będzie się odbywać jarmark i występy artystyczne. Wieczorem, w kościele odbędzie się koncert orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej.
Spacer „Targowa sobota”
sobota, godz. 13.00-15.00, początek przed wejściem do Teatru Powszechnego (ul. Zamoyskiego 20)
Targowa, to jedna z najbardziej znanych praskich ulic. Nazywana kiedyś „praską Marszałkowską”, była tętniącą życiem arterią, przy której kwitł handel i budowano mnóstwo kamienic. Podczas spaceru dowiecie się m.in.: która kamienica ma najwięcej podwórek, gdzie był praski „trójkąt bermudzki”, gdzie stał skaryszewski ratusz i gdzie przetrwały PRL-owskie murale reklamowe. A więcej o Targowej pisałam TUTAJ.
Gra miejska „Praskie Zagwozdki”
sobota, godz. 14.00-17.00, okolice Muzeum Warszawskiej Pragi
Gra miejska dziejąca się chyba w najbardziej praskiej części Pragi – w okolicach Bazaru Różyckiego. Podczas gry będziecie targować się z kupcami, poznacie historie bazarowych przedsiębiorców i odkryjecie ukryte w podwórkach dzieła sztuki. By wziąć udział w grze musicie się zapisać pod TYM LINKIEM
Wykład „Skarby i Perełki w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Pragi”
sobota, godz. 18.00-20.00, „To się wytnie”, ul. Stalowa 46
Podczas spotkania będziecie mogli obejrzeć unikatowe zdjęcia, pocztówki, szyldy i czasopisma pokazujące starą Pragę.
Praski Dancing
sobota, godz. 21.00-24.00, Centrum Zarządzania Wszechświatem, ul. Okrzei 26
Gdy już weźmiecie udział we wszystkich spacerach, piknikach i grach miejskich przyjdzie czas na wieczorne świętowanie. A gdzie świętować urodziny Pragi? Tylko na praskim dancingu. 😉 Będą tańce, hulanki i swawole, warszawskie piosenki i tort z praskiej cukierni Strzałkowski.
NIEDZIELA, 11 LUTEGO 2018
Spacer „Żydowska Praga”
niedziela, godz. 13.00-15.00, początek przed Katedrą Św. Michała i Floriana (pod pomnikiem ks. Skorupki)
Praga przez wiele lat była centrum żydowskiej wspólnoty w Warszawie. Powstała tutaj odrębna gmina żydowska, której historia została tragicznie przerwana w czasie wojny. Jeśli chcecie się dowiedzieć co zostało po żydowskiej Pradze, koniecznie przyjdźcie na spacer. Usłyszycie między innymi opowieść o okrągłej synagodze, (TUTAJ już kiedyś o niej pisałam), powiązaniach Korczaka z Pragą oraz historię nazwy „Szmulowizna”.
PONIEDZIAŁEK, 12 LUTEGO 2018
Wykład „Praski Monopol, czyli Koneser przy Ząbkowskiej”
poniedziałek, godz. 13.30-16.00, To się wytnie, ul. Stalowa 46
Podczas spotkania będziecie mogli przyjrzeć się historii kilkudziesięciu zdjęć, dokumentujących budowę Monopolu przy ul. Ząbkowskiej.
WTOREK, 13 LUTEGO 2018
Wykład i prezentacja aktu urodzenia Pragi
wtorek, godz. 18.00 i 19.00, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
Podczas wydarzenia usłyszycie opowieść o skomplikowanych losach jednego z najważniejszych zabytków w historii warszawskiej Pragi – akcie lokacji z 1648 roku – dzięki któremu Praga formalnie stała się miastem.
CZWARTEK, 15 LUTEGO 2018
Wykład „Prawem i lewem. Żydzi na Pradze do 1796 roku”
czwartek, godz. 18.00-19.00, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
Podczas wykładu poznacie skomplikowaną i mało znaną historię żydowskiego osadnictwa na Pradze.
SOBOTA, 17 LUTEGO 2018
Spacer „ Od sów do rybaka”
sobota, 17 lutego, godz. 13.00-14.30, początek przed kinem Praha, ul. Jagiellońska 26
Tematem przewodnim tego spaceru będą rewitalizowane kamienice. W czasie wycieczki poznacie wiele ciekawych historii o najpiękniejszych praskich kamienicach. Dowiecie się między innymi: dlaczego niszczały praskie budynki, gdzie zachowały się żydowskie malowidła i która kamienica stanowiła handlowe zaplecze dla Bazaru Różyckiego.
WYDARZENIA KILKUDNIOWE
Wystawa fotograficzna „Przetrwam?”
11-18 lutego, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
To według mnie pozycja obowiązkowa nadchodzącego tygodnia. Na zdjęciach uwiecznione zostały bowiem obiekty i miejsca, które już nie istnieją (zostały wyburzone lub bardzo przebudowane), bądź ich los jest w chwili obecnej niepewny (grozi im zawalenie, niszczeją lub planowane są remonty zmieniające ich charakter).
Wykłady na 370 Urodziny Pragi
10-11 luty, Klub Historyczny Stara Praga, ul. Białostocka 24 lok. 108
Wydarzenie dla wszystkich, którzy chcieliby poznać dzieje Starej Pragi. Podczas serii wykładów będzie można posłuchać ciekawych opowieści, obejrzeć reprodukcje starych fotografii, wymienić opinie i powspominać praskie dzieje. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
Program wykładów:
10 lutego 2017 r. – sobota:
godz. 12:00 – 13:30 – historia Pragi „Naprzeciw Starego Miasta i Mariensztatu”
godz. 14:00 – 15:30 – historia sakralnej Pragi, „Kościoły Warszawskiej Pragi”
godz. 17:00 – 18:30 – „Praskie zgadywanki”
11 lutego 2017 r. – niedziela:
godz. 12:00 – 13:30 – historia Pragi „Naprzeciw Starego Miasta i Mariensztatu”
godz. 14:00 – 15:30 – historia Praskiej kolei, „Praskie dworce kolejowe”
godz. 17:00 – 18:30 – „Praskie zgadywanki”
Prezentacja aktu lokacji z XVII wieku „Akt urodzenia Pragi”
10 luty – 4 marca, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
Niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć oryginalny rękopis aktu lokacji Pragi. Ten zabytkowy dokument, w którym król Władysław IV zgadza się na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych i bardzo rzadko jest upubliczniany.
Bezpłatny wstęp w dniach 10–18 lutego, płatny w dniach 20 lutego – 4 marca.