tężnia w Galerii Północnej

Dawno temu dla podreperowania zdrowia jeździło się do wód. Mam tutaj na myśli lata, kiedy jeszcze nie używano antybiotyków, a ludzie mieli zdecydowanie więcej czasu. Taki wypad do uzdrowiska mógł trwać nawet kilka miesięcy! Przyznam, że zawsze z rozrzewnieniem czytam takie opisy w książkach. Wyobrażacie sobie kilka miesięcy podczas których tylko wdychacie zdrowe powietrze, pijecie uzdrawiającą wodę, spacerujecie w pięknych okolicznościach przyrody i czytacie książki. To się nazywa relaks na całego 🙂 .

Tężnia solankowa W Galerii Północnej

tężnia w Galerii Północnej

W dzisiejszych czasach takie długie wypady są dla większości ludzi niemożliwe, ale powdychać trochę zdrowego powietrza też możecie i to całkiem niedaleko od domu. W Galerii Północnej kilka tygodni temu otwarta została tężnia w ogrodzie na dachu.

Relikt ciepłego morza z Zabłocia

Tężnia solankowa w Galerii Północnej ma cztery i pół metra wysokości i dziesięć metrów długości. Zbudowana jest z drewna i tarniny i zasilana solanką o największym stężeniu jodu na świecie, sprowadzaną z uzdrowiskowej miejscowości Zabłocie. W Zabłociu solanka, która jest tak naprawdę zakonserwowanym reliktem ciepłego morza, wydobywana jest już od 1892 roku z głębokości pomiędzy 450 a 650 metrów.

tężnia w Galerii Północnej

Na co to pomaga?

Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczą m. in. nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli i zatok, alergiczne choroby górnych dróg oddechowych, niedoczynność tarczycy, stres i stany wyczerpania głosowego. Ponadto wdychanie solanki wspomaga komfort oddychania, zwalczanie stanów zapalnych i nawilżenie śluzówki. Inhalacje powinno się przeprowadzać kilka razy w tygodniu i powinna ona trwać od 45 do 60 minut.

Następnym razem, gdy złapie Was przeziębienie zamiast biec do apteki, weźcie książkę, usiądźcie na leżaczku i zrelaksujcie się w tężni. Wstęp jest bezpłatny.

Polecamy:

Tężnia solankowa w ogrodzie na dachu

Galeria Północna

Światowida 17

tężnia w Galerii Północnej
Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here