Trzy otwarte w kwietniu zeszłego roku stacje drugiej linii metra na Woli zostały nominowane w konkursie im. Miesa van der Rohe.

Ten konkurs architektury współczesnej organizowany jest w Unii Europejskiej co dwa lata od 1987 roku. Nagrodę dla zwycięzcy funduje Komisja Europejska i Fundacja Miesa Van der Rohe. Do tej pory w konkursie wygrał tylko jeden budynek z Polski – Filharmonia w Szczecinie.

Stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza zaprojektowane przez warszawską pracownię architektoniczną – Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, zostały nominowane do konkursu. Lista wszystkich obiektów zakwalifikowanych do finału zostanie ogłoszona w lutym 2022 roku, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju.

Pierwszą z nominowanych stacji jest Płocka, położona po południowej stronie skrzyżowania ulicy Płockiej z Wolską. W jej wnętrzu dominują kolory miedzi i brązu. Ma to nawiązywać do fabrycznej historii Woli, między innymi do Zakładów Radiowych Kasprzaka.

stacje metra na woli

Następna stacja – Młynów to przystanek wybudowany pod Górczewską, między Płocką a wiaduktem kolejowym. Tu dominuje kolor niebieski, który jest odniesieniem do pobliskiego parku wodnego na Moczydle.

Polecamy:
stacje metra na woli

Ostatnią stacją tego odcinka jest stacja Księcia Janusza, również pod Górczewską, po wschodniej stronie skrzyżowania z Księcia Janusza. Kolor zielony w jej wystroju nawiązuje do pobliskich parków Moczydło i Szymańskiego.

A która z warszawskich stacji metra jest Waszą ulubioną?

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here