retro warszawa

Wiosna to czas spacerów. Oprócz tych najbardziej oczywistych miejsc, mam dla Was pewną nietypową propozycję na wycieczkę. Co powiecie o spacerze po Warszawie sprzed 100 lat? Niemożliwe? Zajrzyjcie do ArtBox Experience w Fabryce Norblina na wystawę Retro Warszawa.

Retro Warszawa to multisensoryczna wystawa w pierwszej w pełni imersyjnej przestrzeni w Polsce. Tu na styku technologii cyfrowej, sztuki, nauki i rozrywki powstają multisensoryczne widowiska. Mi od razu przyszedł na myśl warszawski Fotoplastikon, bo ArtBox to taki jego nowoczesny odpowiednik i myślę, że może stać się równie popularny.

retro warszawa

Zwiedzanie wystawy przebiega według zaplanowanego porządku prowadzącego przez sale, w których czekają na Was kilkuminutowe sekwencje zdjęć i filmów. Przechodząc przez nie poznacie różne oblicza międzywojennej Warszawy. Codzienne życie, spacery, potańcówki nad Wisłą, zabawy, ale również szerokie plany architektoniczne. Możecie zobaczyć panoramę Placu Piłsudskiego, Plac Unii Lubelskiej czy nieistniejący już budynek Wielkiej Synagogi.

Materiały archiwalne wykorzystane do projektu pochodzą z zasobów Domu Spotkań z Historią, Muzeum POLIN, Muzeum Warszawy, Filmoteki Narodowej Instytutu WAudiowizualnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz archiwów rodzinnych i zagranicznych.

Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Młynarski. Znajdują się na niej odgłosy miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz i warszawskie melodie.

Polecamy:
retro warszawa

Poczujecie się, jakbyście znaleźli się w samym centrum tętniącego życiem miasta. Mi najbardziej podobała się panorama Placu Piłsudskiego w zachodzącym wiosennym słońcu. Jeśli lubicie stare zdjęcia, klimat lat dwudziestych, chcielibyście zobaczyć jak wyglądał Kercelak i jak budowano pierwszy drapacz chmur w Warszawie, koniecznie odwiedźcie ArtBox. A na zakończenie usiądźcie w słynnym kinie Splendid, żeby obejrzeć zdjęcia, filmy i plakaty ówczesnych sław kina.ArtBox Experience 
Fabryka Norblina poziom +2
Budynek Plater
Żelazna 51/53
00-841 Warszawa

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here