przewodnik podwarszawski po kolei

Wpis o przewodniku „Odpocznij na Mazowszu” cieszy się wśród Was całkiem sporym powodzeniem, dlatego w ostatni weekend wakacji mam dla Was jeszcze jedną propozycję. Przewodnik podwarszawski „Po kolei”. Dłuższego wakacyjnego wypadu już nie będzie, ale jednodniowa wycieczka do jednej z podwarszawskich miejscowości. Dlaczego nie?

Przewodnik powstał z inicjatywy Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w ramach projektu „Po kolei: dziedzictwo na trasach podwarszawskich linii kolejowych”. W ramach projektu autorzy, m. in. grupa kilkunastu wolontariuszy z Warszawy i okolic, odwiedzili dwadzieścia miejscowości znajdujących się przy liniach kolejowych, które zbiegają się w stolicy. W każdym z tych miejsc odwiedzili te znane i mniej znane atrakcje, a także rozmawiali z mieszkańcami, członkami lokalnych stowarzyszeń i instytucji.

przewodnik podwarszawski po kolei
Otwock, zdjęcie: Pixabay

„Szlaki krajoznawcze przebiegają różnymi śladami. Jednym z nich z pewnością są te wyznaczone przez tory kolejowe. Podążając pozornie oczywistą trasą, wzdłuż wybranej linii kolejowej, połączymy na mapie tak różne miejsca, jak słynny podwarszawski szpital psychiatryczny, utopijne miasto-ogród oraz stolica polskiego jedwabnictwa. Zestawienie przypadkowe, niepołączone żadnym oczywistym kluczem tematycznym, a jednak bez wątpienia interesujące, często zaskakujące.” Tak piszą autorzy przewodnika, który za darmo możecie pobrać TUTAJ.

Modlin, zdjęcie: Pixabay

Z przewodnika dowiecie się np. które podwarszawskie miejscowości były w czasie wojny nazywane Małym Londynem, dlaczego w Milanówku wszyscy chcieli uprawiać morwy i gdzie produkowano prestiżowe zegarki. Naprawdę znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek i odkryjecie, że trasa pociągiem z Warszawy do Sochaczewa czy Milanówka może być prawdziwą krajoznawczą wycieczką. Aż szkoda, że już kończą się wakacje 🙁 . Chociaż takie jednodniowe wycieczki to również fajny pomysł na chłodniejsze, jesienne dni.

To gdzie się jutro wybierzecie?

Polecamy:

Przewodnik podwarszawski „Po kolei”

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here