Ruszyły bezpłatne promy przez Wisłę i inne atrakcje Warszawskich Linii Turystycznych! 🙂 Aż do końca września będzie można przeprawić się na drugą stronę rzeki jednym z trzech promów, które łączą praską stronę z Centrum. 

Bezpłatne przeprawy przez Wisłę

Bardzo lubię te przeprawy i często korzystam z nich w sezonie wiosenno-letnim. Podróż trwa zaledwie 10 minut i jest bardzo miłym oderwaniem od zgiełku miasta. Podczas przeprawy możecie odpocząć od hałasu i tłumów. Poczuć wiatr i chłód, który jest szczególnie miły w upalne, letnie dni. Jeśli ruszacie z Centrum, to na drugiej stronie brzegu traficie na piękne i dzikie warszawskie plaże. Promy pozwalają na to, by w kilka minut dostać się na drugą stronę Wisły omijając mosty, które nie zawsze dostosowane są do przejazdu rowerem czy do spacerowania.

Polecamy:

Brzegi Wisły łączą trzy bezpłatne promy:

 • „Słonka” – rusza na wysokości Saskiej Kępy (plaża), w okolicach Mostu Łazienkowskiego i dopływa do Cypla Czerniakowskiego (pomost pływający)
 • „Pliszka” – rusza na wysokości Stadionu Narodowego (przy plaży) i dopływa na bulwary, przy Moście Poniatowskiego
 • „Wilga” – rusza przy ZOO (plaża na wysokości ul. Ratuszowej), dopływa na Podzamcze (pomost pływający na wysokości Parku Fontann)

„Słonka” i „Pliszka” zabierają na pokład po 21 osób z rowerami. Może się więc zdarzyć, że czasami będziecie musieli poczekać 1-2 kursy, żeby przepłynąć na drugą stronę. Na „Wildze” mieści się już 40 osób i 40 rowerów więc tu z reguły załapiemy się na pierwszy kurs.

Kiedy promy kursują

W okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 24 września promy będą kursowały w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo w dni powszednie 2 maja i 9  czerwca. W tym czasie Pliszka, Wilga i Słonka wykonają po 30 kursów dziennie.

Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. 

Jeśli chcecie wiedzieć, jaki jest dokładny rozkład kursowania promów wejdźcie na stronę WTP: TUTAJ

Trasy promów i przystanki

Niżej na grafikach znajdziecie dokładną trasę promów oraz szczegóły dojścia do przystanków.

„SŁONKA”

„PLISZKA”

„WILGA”

 

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko promy przez Wisłę, ale też zabytkowe tramwaje, autobusy a nawet kolejka wąskotorowa i statek.

Statek do Serocka

To prawdziwa wyprawa – statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18.00.

Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 24 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 9 czerwca. Bilety na rejs można kupić: TUTAJ lub w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godz. 15.00-18.00 i w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa i linia autobusowa 51

Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie, zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą. Autobus rusza z centrum o godzinie 13.00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Bilety dostępne TUTAJ lub w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie.

Linia tramwajowa 36

W maju na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Będą jeździły trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT. Z ich okien można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę. Na linii 36 będzie można spotkać doskonale znane warszawiankom i warszawiakom tramwaje 13N „Parówki”, 105Na nazywane „Akwariami”

Trzydziesta szóstka” kursuje w godzinach 12.00–20.00. Od niedzieli, 1 maja do 25 czerwca, oraz od 4 do 24 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie – od 26 czerwca do 3 września.

Tramwaje linii T

W wakacyjne (od 24 czerwca do 3 września oraz dodatkowo 14 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-18.00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. „Tetka” będzie jeździła trasą: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – rondo J. Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Linia autobusowa 100

Przejazd zabytkowymi autobusami marek Jelcz i Ikarus to prawdziwa podróż w czasie. „Setka” pozwoli zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły: CENTRUM – Marszałkowska – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – R. Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Wybrzeże Kościuszkowskie – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – L. Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska  – CENTRUM.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych „setka” kursuje w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja, 8 czerwca i 14 sierpnia od godz. 12.00 do 18.00.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

5 KOMENTARZE

 1. Po co promy rowerowe tam gdzie są mosty? Bezmyślność typowa dla naszych miejskich urzędników. Był prom Łomianki-Tarchomin nie ma, przydalby się na wysokości Wilanowa, nie ma. Za to mamy 3 nowe przy mostach.

  • Komentarz w samo sedno! Brakuje Turkawki, dla nas z Tarcho ładnie skracał dystans do Kampinosu czy parku Młociny. Wielka szkoda.

 2. Hej, rozkład i szacunkowa lokalizacja promów przez Wisłę dostępna jest w aplikacji z mapą autobusów i tramwajów na żywo po GPSie – https://czynaczas.pl

  Myślę, że jest to jedno z najbardziej przystępnych miejsc na sprawdzenie rozkładu rejsów, bo widać najbliższe rejsy, lokalizacje przystanków, trasy, a nawet szacunkowe pozycje promów na mapie. I jest wykres pokazujący poziom wody w Wiśle za ostatnie 3 dni, aktualizowany co godzinę 🙂 .

  Przykładowy link do rozkładu: https://czynaczas.pl/warsaw?przystanek=S%C5%81ONKA_1
  Enjoy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here