Już są. Wraz z rozpoczęciem weekendu majowego, powróciły bezpłatne promy przez Wisłę. W tym sezonie możemy przeprawić się na drugą stronę rzeki jednym z czterech promów. Trzy z nich łączą Pragę z Centrum, a jeden Białołękę z Łomiankami. A dla tych, którzy wolą dłuższe wycieczki mamy też coś specjalnego – specjalne tematyczne rejsy po Wiśle.

PRZEPRAWY PRZEZ WISŁĘ

Bardzo lubię te przeprawy i często korzystam z nich w sezonie wiosenno-letnim. Za co je lubię: po pierwsze w kilka minut można dostać się na drugą stronę Wisły, omijając mosty, które nie zawsze dostosowane są do przejazdu rowerem czy do spacerowania. Po drugie, podczas przeprawy można przez chwilę poczuć się, jakbyśmy byli gdzieś poza miastem, z dala od hałasu i tłumów. Płynąc promem można poczuć fajny wiatr i przyjemny chłód, który jest szczególnie miły w upalne, letnie dni.

Brzegi Wisły łączą cztery bezpłatne promy:

  • „Słonka” – rusza na wysokości Saskiej Kępy, w okolicach Mostu Łazienkowskiego i dopływa do Cypla Czerniakowskiego
  • „Pliszka” – rusza na wysokości Stadionu Narodowego (przy plaży) i dopływa na bulwary, przy Moście Poniatowskiego
  • „Wilga” – rusza przy ZOO (na wysokości ul. Ratuszowej), dopływa na Podzamcze przy moście Śląsko-Dąbrowskim
  • „Turkawka” – rusza na wysokości Nowodworów, dopływa do Łomianek (na wysokości przedłużenia ulicy Pastewnej).

„Słonka”, „Pliszka” i „Turkawka” zabierają po 21 osób z rowerami. Może się więc zdarzyć, że czasami będziecie musieli poczekać 1-2 kursy, żeby przepłynąć na drugą stronę. Na „Wildze” mieści się już 40 osób i 40 rowerów więc tu z reguły załapiemy się na pierwszy kurs.

KIEDY PROMY KURSUJĄ

Promy pływają w następujących godzinach:

  • w soboty, niedziele i święta – od około godziny 9.30 do 20.00, średnio co 20 minut
  • w dni powszednie – od około godziny 12.30 do 19.00, co 30 minut.

Do wakacji promy pływają w soboty, niedziele i święta (oraz w całą Majówkę i piątek po Bożym Ciele), a od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie. Po wakacjach wracają do rozkładu niedzielno-świątecznego. Promy będą kursowały do weekendu 15-16 września.

Jeśli chcecie wiedzieć, jaki jest dokładny rozkład kursowania promów wejdźcie na stronę ZTM: TUTAJ

TRASY PROMÓW I PRZYSTANKI

Niżej na grafikach znajdziecie dokładną trasę promów oraz szczegóły dojścia do przystanków.

TRASA „SŁONKI”

TRASA „PLISZKI”

Rzeczywisty przystanek po praskiej stronie jest trochę dalej na północ od Mostu Poniatowskiego, szukajcie go pod koniec plaży „Poniatówki”.

„WILGA”

„TURKAWKA”

Te przystanki znaleźć najtrudniej. Po stronie białołęckiej przystanek znajduje się mniej więcej na wysokości ul. Książkowej, dojście do przystanku prowadzi ścieżką wśród chaszczy, która odchodzi od wału. Aby dostać się na przystanek musicie wejść na wał od ulicy Grzymalitów lub z drugiej strony, z okolic przystanku autobusowego „Odkryta”. Po lewej stronie Wisły lądujecie w okolicach czerwonego szlaku rowerowego, którym dojedziecie do ulicy Pastewnej i dalej na północ do Łomianek lub w stronę południową na Młociny.

GODZINNE REJSY PO WIŚLE – BEZPŁATNE

Kolejna propozycja to godzinne rejsy po Wiśle. Startują one popołudniami, pomiędzy środą a piątkiem, z okolic Bulwaru Karskiego. Uwaga: rejsy są bezpłatne, ale musicie wcześniej zarezerwować bilety. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ (wejściówki pojawiają się z tygodniowym wyprzedzeniem).

REJSY TEMATYCZNE – BEZPŁATNE

Następna propozycja to tak naprawdę wielka, wiślana przygoda. No bo przyznajcie – rejs drewnianą, płaskodenną łodzią to coś naprawdę specjalnego. 🙂 Albo rejs największą, drewnianą jednostką pływającą po Wiśle, na dodatek wzorowaną na planach z XVI wieku. Taki rejs trwa dwie godziny, a w jego trakcie możecie posłuchać opowieści przewodnika. Do wyboru są dwie trasy tematyczne: „Życie miasta nad wielką rzeką” i „Życie rzeki w wielkim mieście”. Rejsy są bezpłatne, ale obowiązuje na nie rezerwacja miejsc. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

STATEK „ZEFIR” DO SEROCKA – PŁATNY

Oprócz bezpłatnych promów, w tym roku ponownie rusza też statek do Serocka. Pływa w te same dni co promy, czyli do wakacji w soboty, niedziele i święta, w wakacje przez cały tydzień, po wakacjach wraca do kursowania sobotnio-niedzielnego. Rejs trwa cały dzień (od 9.00 do 18.00) i prowadzi Kanałem Żerańskim aż do Serocka. Przystanek początkowy znajduje się przy Podzamczu. Po drodze ciekawą atrakcją jest przepływanie przez śluzę wodną. Po dopłynięciu na miejsce będziecie też mieć 2 godzinną przerwę na plażowanie w Serocku.

UWAGA nr 1: rejs „Zefirem” jest płatny. Bilet normalny kosztuje 36 zł, a ulgowy 18 zł. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. Bilety musicie kupić przed rejsem.

UWAGA nr 2: z powodu niskiego stanu wody na Wiśle statek „Zefir” okresowo może pływać na skróconej trasie. Już na początek sezonu do odwołania wprowadzono pierwszą zmianę i skrócono wycieczkę do trasy Żerań-Serock. Aktualne informacje o zmianach znajdziecie TUTAJ.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko nejciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here