czas wolny Białołęka

Zatytułowałam ten wpis „Wakacje na Białołęce” i wcale nie mam na myśli lata w mieście, ale typowo wakacyjne atrakcje i rozrywki na świeżym powietrzu. Przed nami jeszcze prawie cały miesiąc wakacji i chyba wreszcie zaczęło się prawdziwe lato. Szkoda by było z tego nie skorzystać a na Białołęce mamy mnóstwo miejsc, dzięki którym na pewno zapomnicie, że jesteście w stolicy i naprawdę wakcyjnie się zrelaksujecie. Oto moja lista pomysłów na drugą połowę lata.

Rejs do Serocka

Całodzienny rejs Kanałem Żerańskim do Serocka. W tym sezonie zaplanowana została dodatkowa atrakcja – statek dopływa aż do zapory w Dębem (jedynego zrealizowanego obiektu z planowanej kaskady Bugu). W momencie otwarcia, 22 lipca 1963 roku, był to największy tego typu obiekt na rzece nizinnej. Elektrownia wodna Dębe wyposażona jest w 4 turbozespoły, które mogą generować 20 MW mocy.

W Serocku pasażerowie mają około dwugodzinną przerwę na spacer lub plażowanie. Jezioro Zegrzyńskie znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Statek „Zefir” wypływa o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybija do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs kończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza rozpoczęciem wycieczki, mogą ulec zmianie.

„Zefir” zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku znajduje się grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Ceny biletów: 36 zł normalny; 18 zł ulgowy; bilet rodzinny (od 3 do 5 osób w tym co najmniej jedno dziecko do ukończenia 18 roku życia) – 25 zł rodzic/opiekun, 18 zł dziecko od początku objęcia obowiązkiem szkolnym do ukończenia 18 roku życia; dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym – bilet bezpłatny.

Polecamy:

Szczegółowy rozkład rejsów, dostępność miejsc i informacje dotyczące zakupu biletu tu.

Prom do Łomianek

Prom Turkawka kursuje z Nowodworów do Łomianek. W ciągu kliku minut można się nim przeprawić na drugą stronę rzeki. Prom jest bezpłatny i może zabrać na pokład 12 osób i 12 rowerów. Przez całe wakacj prom pływa codziennie, raz na godzinę. Szczegółowy rozkład i dokładną mapkę dojścia do promu znajdziecie tu.

Spływ kajakowy

Spływ kajakowy Kanałem Żerańskim. „Spacerowy” spływ po bardzo spokojnym kanale z prawie nie odczuwalnym nurtem. Piękne widoki.  Spływ urozmaicony jest o rundkę po Zalewie Zegrzyńskim, na którym liczyć się trzeba z dość wysokimi falami i  uważać na żaglówki oraz inne jednostki pływające.

Początek spływu – ul. Płochocińska 25A, Warszawa ( przystanek PKP Żerań). Zakończenie – port w Nieporęcie. Trasa liczy 14,5 kilometra, organizatorzy szacują czas przepłynięcia na około 3,5 godziny. Cena – 55 zł od osoby (kajak dwuosobowy, kapoki, wiosła, wodoszczelny pokrowiec na telefon i dokumenty, dostarczenie i odbiór sprzętu). Dodatkowo można wypożyczyć fartuch kajakowy (10 zł), namiot dwuosobowy IGLOO (30 zł) i wynająć pilota wycieczki (250 zł).

Szczegóły i rezerwacja tu.

2Wieże, ul. Kupiecka 10

Zdecydowanie coś dla miłośników adrenaliny. Założyciele sami siebie nazywają „ekspertami od skoków” i proponują cały wachlarz mniej i bardziej ekstremalnych skoków. Skoki z 26 metrowej wieży, gigantyczna huśtawka, skok ze swobodnym spadaniem na największą w Europie poduchę kaskaderską a dla największych śmiałków skok w głąb betonowego silosu z zatrzymaniem tuż nad podłogą. Na wieżach zamontowane są też uchwyty do wspinaczki.

Ceny pojedynczych skoków i pakietów oraz przydatne informacje znajdziecie tu.

 

2Wake, Wake Park, ul. Kupiecka 10

Jeśli po skoku będziecie chcieli trochę ostudzić swoje emocje, to możecie spróbować wakeboardingu, który powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i sufringu i jest letnią alternatywą dla sportów zimowych – nart i snowboardu.
Do pływania służy specjalna deska i  wyciąg elektryczny. Można to porównać do snowboardu na wodzie.
Wake jest podobno łatwym w nauce sportem dla każdego.

Dokładny cennik i szczegóły rezerwacji znajdziecie tu.

Stajnia Złoty Koń, ul. Dębowa 3E

Szkółka jazdy konnej dla dzieci,  dorosłych, początkujących i zaawansowanych. Jazdy indywidualne lub w 2-4 osobowych grupach. W razie złej pogody do dyspozycji jest również kryta hala. Dla najmłodszych miłośników koni  oprowadzanki, czyli 15-30 minutowe spacery z zabawami na koniu. Dla początkujących jazda na lonży, dla tych bardziej zaawansowanych samodzielna jazda po placu i oczywiście jazdy w terenie, dla tych którzy na koniu czują się już swobodnie.

Szczegółowy cennik tu.

Trasy Rowerowe

Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że Białołęka to świetne miejsce na rowerowe wycieczki. Wał nad Wisłą, lasy na Choszczówce, trasa wzdłuż Kanału Żerańskiego. Piękne widoki i to bez ruszania się z Warszawy. I niech brak roweru nie będzie dla Was wymówką, bo w naszej dzielnicy mamy siedem stacji Veturilo. A tutaj znajdziecie rowerową mapę Warszawy. Jeśli wybieracie się na wycieczkę z dziećmi, to warto potrenować zachowanie na drodze i zasady bezpieczeństwa w Miasteczku Ruchu Drogowego.

I co, wybraliście coś dla siebie? Ja zastanawiam się nad skokiem z wieży, ale trochę się boję. A może ktoś z Was już skakał i podzieli się swoimi wrażeniami. Dajcie znać, jak Wy lubicie spędzać wakacje w naszej dzielnicy.

 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here