opłaty za śmieci w warszawie

Od 1 kwietnia 2021 zmieniły się opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Od tego dnia opłaty miesięczne za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie liczone według średniego zużycia wody. Co to oznacza w praktyce?

Nowe zasady i stawki opłat

Nowa opłata będzie liczona na podstawie średniego zużycia wody za 6 kolejnych miesięcy (wybranych z ostatnich 12 miesięcy) według wzoru 12,73 zł x 1m3. Dotyczy to zarówno właścicieli nieruchomości jednorodzinnych jak i mieszkańców wielolokalowych domów. W rachunku zostanie uwzględniona ilość zużytej wody technicznej (czyli np. takiej do mycia klatek schodowych), ale nie będzie brana pod uwagę woda bezpowrotnie zużyta (np. wykorzystywaną do podlewania ogródka) i zmierzona przez dodatkowy wodomierz.  

W przypadku, gdy w nieruchomości nie ma wodomierza i nie ma danych zużycia wody opłata będzie naliczana według wzoru: liczba mieszkańców x 4 m3 wody x 12,73zł.

opłaty za śmieci w Warszawie

Ile zapłacimy?

Zakładając, że średnie zużycie wody na jedną osobę to 2,5 m³ miesięczne opłata za wywóz śmieci wyniesie od 31,80 zł w gospodarstwie 1-osobowym do 127 zł zł w gospodarstwie 4 osobowym. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na wsparcie wysokości 25 zł miesięcznie w przypadku gdy dochód na osobę w rodzinie wynosi nie więcej niż 1848 zł netto.

Dlaczego nowy system opłat?

Władze Warszawy wskazały to rozwiązanie jako najbardziej sprawiedliwe spośród przewidzianych przez ustawodawcę (gminy mają jeszcze do wyboru rozliczanie na podstawie powierzchni mieszkania, od osoby i od gospodarstwa domowego). Taka metoda rozliczenia daje mieszkańcom możliwość wpływu na wysokość opłaty. Przepisy nie pozwalają na zastosowanie metody uzależniającej wysokość opłaty za odpady od ilości produkowanych śmieci.

Polecamy:

Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ oraz na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. O tym, jak segregować śmieci przeczytacie TUTAJ.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here