Mam swoją prywatną piątkę ulubionych warszawskich murali. Od dzisiaj zdecydowanie wchodzi do niej mural Tytusa Brzozowskiego, który właśnie pojawił się na Grochowie!

Tytusa Brzozowskiego, autora nowego muralu, podziwiam już od dawna. Jest znanym akwarelistą, maluje piękną Warszawę, która w jego wykonaniu jest bajkowa, surrealistyczna i jakby z innego świata. Jego akwarele nie są zwykłymi obrazkami, ale prawdziwą opowieścią o mieście z marzeń.

Taki też jest nowy mural – łączy bajkowość z opowieścią o mieście. Mural znajduje się przy Rondzie Wiatraczna, na ślepej ścianie kamienicy przy Grochowskiej 215. Opowiada obrazem o ważnych miejscach na Pradze-Południe oraz nawiązuje do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całość jest naprawdę piękna. Sami zresztą zobaczcie:

Na muralu znajdziemy m.in. Piłsudskiego, który bardzo często przejeżdżał w tej okolicy w drodze z Belwederu do swojego dworku w Sulejówku.

Polecamy:

Jest też tramwaj 24 – kto mieszka na Pradze-Południe wie, że to linia, w której każdy mieszkaniec tej okolicy spędził nie jeden poranek w drodze do pracy/szkoły i niejedno popołudnie w drodze powrotnej do domu. Tramwaj 24 jest też najdłużej jeżdżącą linią w tej części Warszawy – po raz pierwszy ruszył na ulice Grochowa w 1925 roku.

Wyżej mamy postaci unoszące się na biało-czerwonych parasolkach:

Takie same parasolki otrzymali też uczestnicy dzisiejszej uroczystej inauguracji muralu. Na zdjęciu połączone siły biało-czerwonych parasolek w wersji realnej i graficznej: 😉

Na muralu główne miejsce zajmuje most Poniatowskiego z wieżyczką – most, którego zbudowanie bardzo przyczyniło się do rozwoju Pragi-Południe:

Jest też kościół z Placu Szembeka:

Podczas inauguracji muralu udało mi się złapać na jednym zdjęciu Piłsudskiego oraz autora muralu Tytusa Brzozowskiego: 😉

A gdyby mało było Wam muralowej sztuki Tytusa Brzozowskiego, to mam dla Was dobrą wiadomość – w Warszawie mamy jeszcze jeden mural zaprojektowany przez tego artystę. Znajduje się na Woli, w okolicach skrzyżowania ulicy Wolskiej oraz Okopowej i przedstawia historię Woli.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej bajkowej Warszawy na pracach Tytusa Brzozowskiego, to koniecznie wejdźcie na jego stronę KLIK TUTAJ. Jedna akwarela jest tu piękniejsza od drugiej. Zapewniam Was nie będziecie się mogli od nich oderwać. Aha, a jeśli czyta mnie teraz św. Mikołaj, to ja poproszę dowolną z tych akwarel pod choinkę. Może być w wersji plakatu na ścianę, nie musi być od razu mural. 😉

P.S. Prace tego artysty możecie obejrzeć też na wystawie w PROMIE Kultury. Inauguracja wystawy 16 listopada o godzinie 18.00.

Ania

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here