noc spadających gwiazd

Udało Wam się już zobaczyć jakąś spadającą gwiazdę? Ja na razie widziałam dopiero jedną, ale szykuję się na kulminacyjny deszcz meteorów już w niedzielę, 12 sierpnia. Wtedy Ziemia, jak co roku znajdzie się w chmurze drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle.

Gdzie najlepiej oglądać spadające gwiazdy?

Warszawa jest jednym z najjaśniejszych punktów na mapie stolicy, więc sprawa nie jest prosta. Ale nie jest też przegrana. Jeśli nie możecie oglądać tego corocznego, astronomicznego spektaklu pod miastem, to warto poszukać miejsca, w którym jak najmniej będzie Wam przeszkadzało sztuczne światło. Dobrym miejscem będą oddalone od ruchliwych, oświetlonych ulic parki (np. Pole Mokotowskie, Park Skaryszewski czy Park Górczewska na Bemowie) albo wzniesienia, takie jak Kopiec Powstania Warszawskiego, Górka Szczęśliwicka czy Kopa Cwila na Ursynowie. Spadające gwiazdy powinniście też móc zobaczyć na warszawskich plażach. Zwłaszcza tych oddalonych od centrum, ale ponieważ na czas nocy Perseidów zostanie wyłączona iluminacja stadionu PGE Narodowy i Mostu Poniatowskiego, to Plaża Poniatówka też powinna dać radę.

No to co? Ubierzcie się ciepło, zabierzcie kawę w termosie, karimaty, kocyki albo leżaki i podziwiajcie ten nocny spektakl. Jeśli chcecie sprawdzić, gdzie w Waszej okolicy będzie najciemniej, to przyda Wam się ta mapa. A jeśli wolicie wziąć udział w jakiejś zorganizowanej imprezie, to mam dla Was kilka propozycji z Warszawy i okolic. Bawcie się dobrze! I koniecznie pamiętajcie, żeby widząc spadającą gwiazdę pomyśleć życzenie!

sobota, 11 sierpnia, godz. 12. 00 – 17. 00

Spadające gwiazdy na bulwarach – Tworzymy gwiazdozbiory

W programie wyścig spadających gwiazd i trening młodego astronauty. Będą też balony wodne, balonowe zoo i bubble show. Zajęcia poprowadzą animatorzy z Parku Rozrywki Julinek

Bulwary Pattona, taras przy pawilonie Bella Italia

Warszawa

niedziela, 12 sierpnia, godz. 12. 00 – 22. 00

Spadające gwiazdy na Bulwarach – Noc spadających gwiazd i Międzynarodowy festiwal tańca

W programie m. in. warsztaty tańca brzucha, warsztaty tańca Kathak i zumby. Pokazy taneczne i dj party oraz oczywiście wspólne oglądanie spadających gwiazd. Więcej informacji zanjdziecie tu.

Bulwary Pattona, Scena i okolice

Warszawa

sobota, 11 sierpnia, godz. 19. 00 

Perseidy w Garnizonie Modlin

Dla wszystkich, którzy mają jakieś niespełnione marzenia lub szukają wyjątkowego miejsca na spotkanie ze znajomymi przy dźwiękach muzyki. Na miejscu muzyka, leżaki, kocyki, jedzenie z food trucka i specjalnie wyprodukowane na tą okazję piwo. Dla zapalonych fotografów udostępniony będzie tej nocy taras widokowy na Wieży Czerwonej. Link do wydarzenia tu.

Garnizon Modlin

ul. Generała Bema 200C, Nowy Dwór Mazowiecki

sobota, 11 sierpnia, godz. 12. 00 – 22. 00

Noc spadających gwiazd na zamku w Czersku

Deszcz meteorów w wyjątkowej scenerii gotyckiej warowni. W programie koncert Mindsedge, stoiska Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, oglądanie gwiazd, robotyka Małych Odkrywców,LIGHTSHOW – AzisLight Fireshow oraz kino sferyczne (płatne dodatkowo 10 zł). Wstęp na imprezę 10 zł (bilet normalny) lub 5 zł (bilet ulgowy).

Link do wydarzenia na facebooku znajdziecie tu.

Zamek Czersk

Pl. Tysiąclecia, Czersk

niedziela, 12 sierpnia, godz. 21. 00

Noc spadających gwiazd w Centrum Nauki Kopernik

Tutaj organizatorzy będą przygotowani także na gorszą pogodę i  gwarantują, że każdy zobaczy przynajmniej jedną spadającą gwiazdę. Zapewni to prowadzona na żywo transmisja obrazu nieba z zaprzyjaźnionego z Centrum Nauki Kopernik obserwatorium. Na miejscu będą też rozstawione teleskopy, co umożliwi oglądanie odległych planet i innych obiektów widocznych na niebie. Dodatkową atrakcją, poza oglądaniem spalających się w atmosferze skał, będzie możliwość obejrzenia tych, które  które dotarły już na Ziemię. Każdy będzie miał okazję wziąć do ręki „upadłą gwiazdę”.

By stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne,  wyłączona zostanie iluminacja Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła w sąsiadującym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz w Innogy. Link do wydarzenia na facebooku znajdziecie tu.

Park przy Centrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here