noc muzeów

W tym roku już po raz piętnasty odbędzie się warszawska Noc Muzeów. W tej edycji weźmie udział ponad 240 placówek związanych ze sztuką, kulturą i historią. W związku z okrągłą rocznicą organizatorzy Nocy Muzeów przygotowali dla zwiedzających również specjalne atrakcje. Będą to: wejściówki na taras widokowy PKiN, prezenty dla piętnastolatków i pakiety z gadżetami dla osób, które podążą szlakiem świetlnych liter tworzących napis NOC MUZEÓW.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji,  które czekają na Was w tę noc w Śródmieściu, dlatego wybrałam dla Was 15 miejsc, które moim zdaniem warto odwiedzić. Oto one:

1. Centrum Nauki Kopernik

Na gości czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów, w tym ponad sto zupełnie nowych, tworzących otwartą w kwietniu przestrzeń samodzielnego eksperymentowania. Planetarium zaprasza na obserwacje nieba oraz krótką podróż po Układzie Słonecznym. Pokazy w planetarium Niebo Kopernika odbywać się będą co pół godziny (ostatni seans o 1.30). Centrum Nauki Kopernik będzie czynne w godz. 20.00 – 2.00 (ostatnie wejście o 1.00).

Centrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

2. #WawaInstaFriendly – wystawa najlepszych zdjęć Warszawy

Plac Bankowy 1 we współpracy z serwisem F5 organizuje wernisaż najlepszych zdjęć wybranych w konkursie na najpiękniejsze i najbardziej „przyjazne” social mediom kadry Warszawy. Dziesięć najlepszych zdjęć wybranych przez jury zostanie wystawionych w miejscu unikatowym w skali miasta – na dziedzińcu Placu Bankowego 1. Tę wyjątkową przestrzeń wewnątrz ekskluzywnego biurowca usytuowanego w sercu Warszawy zaprojektował bowiem Allan Starski, znany hollywoodzki scenograf, zdobywca Oskara za scenografię do Listy Schindlera. Od 19:00 (do godz. 2:00 w nocy).

Plac Bankowy 1 Plejades-2 Sp. z o.o.

Plac Bankowy 1, Warszawa
(dziedziniec)

3. 100-lecie Niepodległości w budynku PAST-y

W programie m. in. koncert przedwojennych szlagierów, zdjęcia i filmy przedwojennej Warszawy, motoryzacja z lat 20-ch XX w. (prezentacja kultowego samochodu Ford-T), oglądanie panoramy Warszawy z 11 pietra budynku PAST-y. Od 18:00 do północy.

Budynek PAST-y

ul. Zielna 39, Warszawa

4. Noc Muzeów u Platerek

Tu zostanie zrekonstruowany szpital polowy – największy oddział chirurgii AK dla Śródmieścia Południowego, który funkcjonował  w tym miejscu w czasie Powstania Warszawskiego, a wiele uczennic było w nim sanitariuszkami. Będzie można zobaczyć miejsce, gdzie w czasie Powstania Warszawskiego funkcjonowała fabryka wytwarzająca granaty na potrzeby żołnierzy Armii Krajowej, które produkowane były z rur wycinanych ze ścian budynku oraz…. pończoch uczennic szkoły. Od 19.00 do ostatniego gościa.

Towarzystwo Oświatowe im. Cecylii Plater- Zyberkówny

ul. Piękna 24/26, Warszawa

5. Noc Muzeów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

W Noc Muzeów na dziedzińcu odbędzie się wideo-mapowanie – specjalnie opracowane prace wizualne przygotowane przez artystów i studentów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mapping został zaprojektowany z myślą o fasadzie Pałacu Czapskich. Pokaz zostanie zilustrowany muzycznie przez Warsaw Laptop Orchestra, formację tworzącą współczesne kompozycje elektroniczne. Projekcje rozpoczną się po zmroku (w okolicach godziny 21:30).

Akademia Sztuk Pięknych

ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

6. Noc Muzeów w celach bezpieki

Nowa ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego. Do tej pory w budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości zachowały się oryginale cele oraz karcery, w niektórych odkryto nawet zapiski osadzonych. Ekipa konserwatorów z Muzeum przeprowadziła w piwnicach badania konserwatorskie i zabezpieczyła kilkadziesiąt śladów pozostawionych przez więźniów (rysunki, inicjały, sentencje itp.)w sześciu celach. Odnalezione rysunki nie są wyraźne, ale można odczytać np. fragmenty kalendarzy kreskowych, monogramy. Od 18.00 do 23.00.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Al. Ujazdowskie 11, Warszawa
(piwnice; wejście od ul. Św. Teresy)

7. Noc Muzeów w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej

Oprócz obejrzenia wystawy stałej będzie można wziąć udział w warsztatach:
O higienie naszych przodków oraz tradycyjnych kosmetykach naturalnych.
Jak niegdyś wytwarzano mydło? W czym myto włosy? Jakie zioła stosowano w codziennej higienie?  Po historii tradycyjnych kosmetyków oprowadzi Aleksandra Pniewska, archeolog, z zamiłowania zielarka. Od 19.00 do północy.

Główna Biblioteka Lekarska. Dział Starej Książki Medycznej

ul. Jazdów 1A, Warszawa

 Noc Muzeów w Fotoplastikonie Warszawskim

Tylko w tę noc – Noc Muzeów Fotoplastikon Warszawski zaprasza w podróż ulicami miasta, którego już nie ma. Dzięki magii stereoskopii na kilka chwil powrócą do życia budynki od lat już nieistniejące, całe ulice zmiecione z powierzchni ziemi i ludzie, którzy dawno już odeszli. Móc znów złapać tramwaj na Krakowskim Przedmieściu, pojeździć na łyżwach na placu Wareckim, czy posłuchać muzyki granej przez ulicznego kataryniarza na Zapiecku. W tę noc będzie to możliwe! Spacer przez Warszawę z początku XX wieku, z przystankami na Moście Kierbedzia, pod Kolumnadą Pałacu Saskiego, na Targowisku Pociejów, czy przed drzwiami pałacu Kronenberga, tylko 19 maja. Od 19.00 do 01.00. Oprócz tego organizatorzy zapraszają na warsztaty fotograficzne z techniki FOTOGRAWIURA, której korzenie sięgają końca XIX wieku, pozwolą w sposób praktyczny połączyć dwie dziedziny – fotografię i grafikę warsztatową.

Fotoplastikon

Al. Jerozolimskie 51, Warszawa

9. Noc Muzeów w Muzeum Bursztynu

W trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Bursztynu będzie dostępny zaimprowizowany warsztat bursztynniczy, gdzie będzie można podejrzeć stare techniki obróbki bursztynu i samemu spróbować popracować z replikami średniowiecznych narzędzi jubilerskich. W oddzielnej sali prezentowane będą natomiast współczesne metody produkcji biżuterii z bursztynem. Zwiedzający będą mogli obserwować jubilerów przy ich codziennej pracy oraz samemu spróbować swoich sił w obsłudze takich maszyn jak polerka jubilerska, woskownik ciśnieniowy, kaboszoniarka i wiele innych. Przygotowane będzie również stoisko dla tych z gości, którzy chcą wykonać własnoręcznie bransoletkę dla siebie lub swoich bliskich. Od 18.00 do 1.00.

Muzeum Bursztynu w Warszawie

Rynek Starego Miasta 4/6, Warszawa

10. Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Program zainauguruje „Wieczorynka w Muzeum” o godz. 18.00, czyli zajęcia dla dzieci 5–12 lat wraz z opiekunami (obowiązują zapisy). Dzieci przeżyją fascynującą podróż – zwiedzą dalekie kraje i odległe epoki, wczesnochrześcijańską katedrę w Faras i dwór królewski, przemierzą okrętem wzburzone morze i zawitają do dawnej Warszawy. Noc Muzeów to okazja, by zobaczyć gmach Muzeum „od kuchni” podczas półgodzinnych wizyt w muzealnych pracowniach i magazynach. Start o godz. 19.00 (obowiązują zapisy). Od 18.00 do 1.00.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

11. Noc Muzeów w Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy Rzeczy warszawskie, a także na spacery:
20:00 Mroczne miejsca Starej Warszawy
W trakcie spaceru przyjrzymy się życiu Starej Warszawy. Dowiemy się między innymi, gdzie nikt o zdrowych zmysłach nie zapuszczał się po zmroku oraz czy placyk Kanonia był wtedy równie romantyczny jak dziś?
21:00 Legendy z dreszczykiem
Podczas spaceru odwiedzimy miejsca będące świadkami zdarzeń opisanych w legendach warszawskich, gdzie zjawy, potwory i czarownice występują w rolach głównych.
22:00 Szlakiem wszetecznic i przestępców dawnej Warszawy
Spacer zakątkami Starego i Nowego Miasta w czasie którego uczestnicy poznają mroczną historię warszawskiego półświatka na przestrzeni wieków.
Miejsce zbiórki wszystkich spacerów: pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta

Muzeum Warszawy

Rynek Starego Miasta 28/42, Warszawa

12. Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UW

Weźcie kubek, latarkę i przyjdźcie do Ogrodu! Po co? By usiąść przy stole i spróbować ziołowego naparu, swobodnie pospacerować alejkami nocnego majowego Ogrodu, spotkać pięknie podświetlone, znane i mniej znane rośliny jadalne oraz wziąć do domu ciekawe przepisy. A przede wszystkim posłuchać zbieranych  od dawna opowieści o tym, co, jak, i gdzie jemy. Może zechcecie też przy wspólnym stole zastanowić się nad tym co z tego wynika? Od 20.30 do północy.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Al. Ujazdowskie 4, Warszawa

13. Noc w Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych

Będzie można zobaczyć nieczynną na co dzień ekspozycję:
– zegary stojące, ścienne, kominkowe i kieszonkowe,
– mechaniczne urządzenia grające (katarynki, polifony),
– prace egzaminacyjne czeladnicze i mistrzowskie złotnicze, grawerskie i brązownicze,
– narzędzia zegarmistrzowskie,
Od 18:00 do godz. 1:00.

Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych

ul. Piekarska 20, Warszawa

14. Sensacje sprzed wieków – spacer z autorem książki „Przypadki sędziego Mauersberga”

Wieczorny spacer po uliczkach Starówki wśród opowieści przyprawiających o gęsią skórkę… Tylko dla dorosłych!
Spacer poprowadzi Paweł Łoś, autor książki Przypadki sędziego Mauersberga – varsavianistycznego kryminału z wątkami fantastyki i grozy, przewodnik warszawski ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”
Niespodzianka! Jedna osoba wygra książkę – oczywiście z dedykacją Autora! Godz. 19.00

Kanonia

ul. Kanonia, Warszawa

15. Sejmowa Noc Muzeów  – edit: wydarzenie odwołane 

Sejm zaprasza na nocny spacer przez gmachy przy ulicy Wiejskiej. Jak co roku wnętrza jednego z najważniejszych gmachów w Polsce na jedną noc otwierają się dla wszystkich chętnych. Trasa zwiedzania poprowadzi przez miejsca znane z medialnych relacji, ale także rzadziej widoczne na co dzień. Tym razem, poza zwyczajowo dostępnym dla zwiedzających hallem głównym, galerią Sali Posiedzeń Sejmu czy Salą Kolumnową otwarte zostaną także kuluary. Ten słynny korytarz otaczający Salę Posiedzeń to na co dzień miejsce nieoficjalnych, kuluarowych rozmów poselskich. Z okazji stulecia zdobycia przez kobiety praw wyborczych i uchwalonego przez Sejm RP Roku Praw Kobiet na trasie zwiedzania zaprezentowane zostaną postaci ośmiu pierwszych kobiet sprawujących mandat poselski w odrodzonej Rzeczypospolitej. Wszystkie osoby wchodzące do budynku powinny mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość oraz muszą poddać się kontroli pirotechnicznej. Od 19.00 do 1.00.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa

16. Noc Muzeów w Warszawskiej Operze Kameralnej

Pokazy dla najmłodszych, iluminacje świetlne, projekcje i wizualizacje na fasadzie teatru, wystawa historycznych zdjęć i plakatów pokazujących historię i dokonania WOK na przestrzeni lat, kameralne wykonania dzieł Mozarta jak również występy Artystów WOK, to tylko niektóre punkty programu jakie Warszawska Opera Kameralna przygotowała na tę wyjątkową noc. Noc Muzeów rozpocznie się już o godz. 16.00 blokiem przygotowanym specjalnie dla dzieci:
Studio Festiwalowe dla najmłodszych – dwa spektakle Papageno, czyli bajka o zaczarowanym flecie przedstawienie dla dzieci na podstawie opery Czarodziejski flet Wolfganga A. Mozarta /po spektaklu: Familijne Studio Festiwalowe /Oranżeria/
Od godziny 19.00 do 1.00 sceną Teatru oraz Tajemniczym Ogrodem zawładnie muzyka Mozarta. Wydarzenia będą odbywały się w 30 minutowych blokach.

Warszawska Opera Kameralna

Al. Solidarności 76b, Warszawa

Jak co roku zostaną również uruchomione trasy linii muzealnych. Dokładną mapkę znajdziecie tu.

Cały program warszawskiej Nocy Muzeów dostępny jest tu.

 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko nejciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here