W tym roku w całej Warszawie na noc Muzeów otwiera się aż 260 placówek kulturalnych. Z tego kilkadziesiąt na Pradze-Północ i Pradze-Południe. Nie wiecie co wybrać? Stworzyłam dla Was mini subiektywne zestawienie sześciu miejsc, które sama mam w planie odwiedzić w tym roku. Szukałam miejsc trochę mniej typowych, takich które zwykle są niedostępne lub po prostu ciekawych. To jak – do zobaczenia gdzieś w kolejce? 😉

1. Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej

Noc Muzeów

Pierwsza propozycja to odwiedzenie miejsca, które na co dzień jest niedostępne dla zwiedzających. W środku obejrzycie wystawę, która przedstawia historię Warszawskiej Straży Pożarnej. Jako bonus – będzie można również zobaczyć prezentację mobilnego symulatora zagrożeń występujących w budynkach mieszkalnych. Ja wybieram się tutaj na pewno – 20 lat mieszkałam tuż obok i zawsze chciałam obejrzeć budynek straży od środka – teraz wreszcie będę miała tę szansę. 😉

Gdzie: ul. Marcinkowskiego 2

Godziny: 18.00-23.00

Polecamy:

2. Pontiseum

Most Kierbedzia

Kolejne miejsce, które zwykle jest niedostępne – plenerowa ekspozycja historycznych części warszawskich mostów. Na wystawie obejrzycie m.in. części przedwojennego Mostu Kierbedzia, mostu Poniatowskiego, a także wygiętej w czasie pożaru konstrukcji Mostu Łazienkowskiego. Oprócz tego na zwiedzających będą czekały zdjęcia z informacjami o historii przepraw w Warszawie.

Gdzie: ul. Instytutowa 1

Godziny: wejścia w grupach o konkretnych godzinach: 14.00, 15.00 i 16.00

3. Pracownia Kołder

Zakłady rzemieślnicze coraz cześciej znikają z mapy Warszawy. A są to miejsca, w których naprawdę znają się na tym co robią. W tym roku w ramach Nocy Muzeów będziecie mogli zobaczyć, jak wygląda ręczne pikowanie kołder. A dodatkowo sami będziecie mogli spróbować swoich umiejętności szycia.

Gdzie: ul. Kawęczyńska 4

Godziny: 17.00-01.00

4. Zwiedzanie studia telewizyjnego

Noc Muzeów

Chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwe studio telewizyjne od kulis? A do tego miejsce, które ma ciekawą historię i w którym mieściły się m.in. kultowe kino Syrena i pierwszy powojenny teatr w Warszawie. Wpadajcie na Inżynierską 4 – będzie sporo opowieści o tym co dzieje się po drugiej stronie ekranu.

Gdzie: Inżynierska 4

Godziny: wejścia w grupach o konkretnych godzinach: 14.00, 15.00 i 16.00

5. Noc Muzeów na Grochowskiej

Noc Muzeów Sinfonia Varsovia

A to pomysł dla tych, którzy chcieliby spędzić tę noc z piękną muzyką. W Sinfonii Varsovii, podczas równolegle odbywających się minikoncertów zagrają Polska Orkiestra Kameralna, Kwintet Dęty Sinfonii Varsovii oraz chór VRC. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia wystawy dawnych technik fotograficznych oraz możliwość wykonania własnych retro-odbitek.

Gdzie: ul Grochowska

Godziny: 20.00-23.00

6. Noc Muzeów w kolejce 😉

Kolejka PRL

Ostatni pomysł jest dosyć nietypowy – proponuję Wam postać w kolejce do Muzeum Warszawskiej Pragi. 😉 W tym roku w wybranych miejscach w Warszawie pojawi się specjalny „umilacz” wielogodzinnego stania w kolejce, który sam w sobie jest super atrakcją. Na specjalnych ekranach będą pokazywane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, w której będzie można zobaczyć Warszawę sprzed lat. A jak już postoicie w tej kolejce, to oczywiście zachęcam Was do obejrzenia muzealnej wystawy, a przede wszystkim do wzięcia udziału w nocnym spacerze po Bazarze Różyckiego (spacer zaczyna się o 20.00).

Gdzie: kolejka do Muzeum Warszawskiej Pragi.

Godziny: 18.00-24.00

A inne tegoroczne wydarzenia Nocy Muzeów znajdziecie po TYM LINKIEM.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here