Zima wcale nie musi oznaczać nudy. Gdy na dworze zimno i ciemno można zajrzeć do jednego z wielu warszawskich muzeów. W dodatku całkowicie za darmo. Specjalnie na zimowe miesiące przygotowałyśmy dla Was wpis z informacjami o bezpłatnych dniach w stołecznych muzeach. Przed wizytą w wybranym muzeum zajrzyjcie koniecznie na jego stronę internetową, bo dni darmowego zwiedzania mogą ulec zmianie. 

Poniedziałek

Stacja Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa)

Zabytki techniki kolejowej (tabor, elementy infrastruktury). Pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce (mapy, modele, makiety, mundury, zdjęcia, dokumnety). Link do strony muzeum tutaj.

ul Towarowa 3, Warszawa

Muzeum Plakatu w Wilanowie

Pierwsze muzeum plakatu na świecie. Otwarte w 1968 roku. W swych zbiorach posiada około 54 000 prac. Znajdują się wśród nich m.in. kolekcje plakatu polskiego i europejskiego od końca XIX wieku do współczesności, kolekcja Polskiej Szkoły Plakatu, jak również kolekcje plakatu amerykańskiego, chińskiego i japońskiego. Link do strony muzeum tutaj

ul. St. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Wtorek

Muzeum Narodowe

darmowe muzeum

W modernistycznym gmachu mieszczą się zbiory sztuki starożytnej, malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galeria malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie),  zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie muzeum.

Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Muzeum zajmuje się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik artystycznych, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznej. Szczegóły znajdziecie na stronie muzeum pod tym linkiem.

ul. Kozia 11, Warszawa

Muzeum Etnograficzne

Jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce. Powstało w 1888 roku i mieści ponad 80 tysięcy obiektów i około 120 tysięcy archiwaliów. W 2016 roku Muzeum zostało nominowane do Europejskiej Nagrody Muzeum Roku – EMYA. Link do strony muzeum znajdziecie tu.

ul. Kredytowa 1, Warszawa

Środa

Zamek Królewski w Warszawie

muzeum za darmo

Barokowo – klasycystyczny zamek królewski pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Rezydencja królów i Rzeczypospolitej. Przechowywane są tu  insygnia władzy Prezydenta RP: tłoki pieczętne Prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe. Więcej informacji na stronie WWW.

Plac Zamkowy 4, Warszawa

Czwartek

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

muzeum za darmo

Galeria sztuki współczesnej. Organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

muzeum za darmo

Miejsce tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki najnowszej i prezentowanie różnorodności dyscyplin sztuki współczesnej. Więcej o CSW znajdziecie na ich stronie WWW.

Jazdów 2, Warszawa

Muzeum Pałacu Króla Jana III Wilanowie

muzeum za darmo

Barokowy pałac królewski wzniesiony dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

muzeum za darmo

Muzeum dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce. Muzeum realizuje dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego. Na uwagę zasługuje też sam gmach, który otrzymał I nagrodę w rozstrzygniętym w 2005 międzynarodowym konkursie architektonicznym. Link do strony muzeum znajdziecie tutaj.

ul. Anielewicza 6, Warszawa

Muzeum Łazienki Królewskie

muzeum w warszawie

Zespół pałacowo-ogrodowy, którego nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w siedemnastym wieku. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tu cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW.

ul. Agrykola 1, Warszawa

Centrum Interpretacji Zabytku

muzeum za darmo

Oddział Muzeum Warszawy prezentujący historię odbudowy warszawskiego Starego Miasta. szczegóły na stronie WWW.

ul. Brzozowa 11/13

Muzeum Warszawy

muzeum z darmo

Muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy. Siedziba muzeum mieści się w jedenastu połączonych ze sobą staromiejskich kamienicach – ośmiu po stronie Dekerta na Rynku Starego Miasta i trzech przy ul. Nowomiejskiej. Szczegółowe informacje znajdziecie tu.

Rynek Starego Miasta 28/42, Warszawa

Muzeum Wojska Polskiego

muzeum za darmo

Muzeum prezentuje zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski,  gromadzi, opracowuje naukowo, bada i eksponuje przedmioty o charakterze wojskowo-historycznym. Szczegóły na stronie WWW.

Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

Muzeum Warszawskiej Pragi

muzeum za darmo

Oddział Muzeum Warszawy poświęcony prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

ul. Targowa 50/52, Warszawa

Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej – jeden z oddziałów Muzeum Warszawy poświęcony historii farmacji w Warszawie i w Polsce. Więcej informacji na stronie WWW.

ul. Piwna 31/33, Warszawa

Fotoplastikon Warszawski

Niezwykła galeria trójwymiarowych zdjęć, która działa w Warszawie już od ponad stu lat. Informacje o godzinach otwarcia znajdziecie tutaj.

Al. Jerozolimskie 51, Warszawa

Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa w swoich zbiorach ma zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. Zabytkowa oficyna drukarska umożliwia poznanie technik od dawna już niestosowanych w drukarstwie. Szczegóły w linku.

ul. Ząbkowska 23/25, Warszawa

Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

W muzeum mieszczącym się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

ul. Długa 13/15, Warszawa

Muzeum Więzienia Pawiak

Oddział Muzeum Niepodległości. Upamiętnia działalność więzienia Pawiak w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1944. Szczegółowe informacje znajdziecie tu.

ul. Dzielna 24/26, Warszawa

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Jeden z pawilonów Cytadeli Warszawskiej, siedziba oddziału Muzeum Niepodległości poświęcona walkom narodowo-wyzwoleńczym w czasie zaboru rosyjskiego. Więcej informacji na stronie WWW.

ul. Skazańców 25, Warszawa

Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo. Muzeum jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

al. Szucha 25, Warszawa

Sobota

Muzeum Sportu i turystyki

Muzeum poświęcone historii polskiego sportu. Jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie. Działa nieprzerwanie od 1952 roku.

Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa

Niedziela

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajów miejskich.

ul. Grzybowska 79, Warszawa

Muzeum Fryderyka Chopina

muzeum za darmo

Muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW.

ul. Okólnik 1, Warszawa

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Muzeum historii literatury utworzone w 1950. W zbiorach Muzeum Literatury są m.in. manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf Grażyny, księgozbiory i przedmioty z gabinetów pisarzy, takich jak Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Dąbrowska i Witold Gombrowicz. Szczegółowe informacje na stronie WWW.

Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk

Muzeum gromadzi zbiory geologiczne, a także prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej. Więcej informacji znajdziecie tu.

Aleja na Skarpie 20/26, Warszawa

Zawsze za darmo

Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum

Ośrodek gromadzi, bada, udostępnia i popularyzuje materiały dokumentujące spuściznę życiową Janusza Korczaka – jego biografię osobistą oraz dorobek pisarski. Więcej informacji tu.

ul. Jaktorowska 6, Warszawa

Muzeum Azji i Pacyfiku

muzeum za darmo

Jedyne w Polsce muzeum posiadające wyłącznie zbiory poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii oraz Australii. Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych 2-piętrowych budynkach dawnej rzeźni miejskiej. Więcej informacji na stronie WWW.

ul. Solec 24, Warszawa

Centrum Pieniądza NBP

Placówka ekspozycyjno-edukacyjna Narodowego Banku Polskiego. Ukazuje dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. Szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziecie tutaj.

ul. Świętokrzyska 11/21, Warszawa

Muzeum Katyńskie

Pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską. Więcej informacji znajdziecie tu.

ul. Jeziorańskiego 4, Warszawa (Cytadela Warszawska)

Królikarnia

W pałacu znajduje się  Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Odbywają się w nim czasowe wystawy prezentujące polskich i zagranicznych artystów współczesnych w pokazach indywidualnych i zbiorowych. Wokół Królikarni rozciąga się park o tej samej nazwie. W otoczeniu drzew i krzewów znajduje się Park Rzeźby, w którym prezentowane są wybrane prace z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Więcej informacji na stronie WWW.

ul. Puławska 113a, Warszawa

Muzeum Historii Polski

Muzeum, którego zadaniem jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Więcej informacji tutaj.

ul. Mokotowska 33/35, Warszawa

Muzeum na Pańskiej – Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Oprócz biura instytucji, znajduje się tu sala wielofunkcyjna, wykorzystywana zależnie od potrzeb jako przestrzeń wystawowa, audytorium, kino, itp. Więcej szczegółów dotyczących aktualnych wydarzeń znajdziecie tu.

ul. Pańska 3, Warszawa

Muzeum nad Wisłą – Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W Muzeum nad Wisłą, oprócz sali wystawowej, znajdują się kawiarnia, księgarnia oraz niewielkie centrum edukacyjne. Budynek otoczony jest tarasami na działania plenerowe. Wstęp na wystawy kosztuje symboliczną złotówkę. Więcej szczegółów znajdziecie tu.

Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa

Muzeum Gazownictwa

muzeum za darmo

Muzeum znajduje się w dawnym budynku aparatowni i tłoczni gazu, która wiele lat temu służyła sprężaniu gazu i przesyłaniu go kolektorami do odbiorców. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Muzeum Geologiczne

Muzeum mieszczące się w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego. Powstało w 1919 roku. W głównej sali można zobaczyć zmontowane szkielety mamuta włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego. W muzeum  wystawione są też tropy dinozaurów znalezione w pobliżu Gór Świętokrzyskich.

ul. Rakowiecka 4, Warszawa

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko nejciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here