Księgarnia must visit na Muranowie

0
105

Na Muranowie powstała bardzo fajna księgarnia. A właściwie to kluboksięgarnia, bo jej właściciele, czyli Fundacja Przestrzeni Publicznej M20, mają co do tego miejsca ambitne plany. Spotkania tematyczne, spotkania dla dzieci, udostępnianie przestrzeni warsztatowej organizacjom pozarządowym. Jednak to księgarnia jest sercem tego miejsca. A nazywa się ono: Radio, telewizja.

Skąd ta nazwa? Otóż w lokalu obok, jeszcze całkiem, niedawno istniał zakład serwisujący sprzęt RTV. Powstał w czasach kiedy ludzie jeszcze naprawiali walkmany, telewizory i odbiorniki radiowe. Dzisiaj po zakładzie prawie nie ma śladu.. prawie, bo nad jego drzwiami nadal odbija się cień starego neonu – radio, telewizja. I właśnie ten cień, cień historii dawnego zakładu był inspiracją do nazwania nowego miejsca. Stowarzyszenie odtworzyło też neon, który teraz dumnie świeci nad lokalem księgarni przy Andersa 29.

Jak powiedział mi Witold Weszczak ta przenikająca się na Muranowie historia z nowoczesnością jest też motywem przewodnim ich działalności. Radio, telewizja to miejsce gdzie znajdziemy chyba wszystkie wydane o Warszawie książki, tutaj spotykać się mają studenci architektury, bo między innymi dla nich na jednej ze ścian właściciele zostawili odsłoniętą cegłę muranowską, i mieszkańcy okolicznego osiedla. Tutaj, podobnie jak w sąsiadującym Państwo Miasto, mają toczyć się debaty o przyszłości Warszawy i wybrzmiewać wspomnienia z jej powstawania.

cegła muranowska

Sam lokal stylizowany jest na późne lata 50. Półki z książkami uzupełniają ówczesne odbiorniki – radiowy i telewizyjny, co oczywiście jest bezpośrednim nawiązaniem do nazwy księgarni, usiąść tu można w fotelach wprost wyjętych z muzeum polskiej sztuki użytkowej tamtych lat. Do tego pyszna kawa i można tutaj utknąć na dobrych kilka godzin.

Zobaczcie więcej zdjęć w galerii:

 

A co jeszcze w asortymencie? W księgarni znajdziemy sporo fajnych wydawnictw dla dzieci, wspomnienia i pamiętniki, pozycje współczesnej, ambitnej literatury. Zainteresowanych spotkaniami tematycznymi odsyłam na FB Radio, telewizja. Ja z pewnością będą tutaj wpadać 🙂

Radio, telewizja
ul. Andersa 29
Otwarte: pon.-sob. 11.00 – 20.00

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko nejciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here