Jeśli nie macie czasu na dłuższy wyjazd a chcecie się zrelaksować i poczuć wakacyjny klimat, to mam dla Was propozycję. Wybierzcie się do Konstancina. Jest blisko, tanio i uroczo. Dzisiaj zabieram Was na mały spacer.

Solanka z głębi ziemi

Konstancin położony jest na styku Równiny Warszawskiej i Doliny Środkowej Wisły, nad rzeką Jeziorką (którą w sezonie letnim można spływać kajakiem, więcej informacji TUTAJ). Miasto posiada wybitne walory uzdrowiskowe ze względu na złoża wód leczniczych i charakterystyczny mikroklimat związany z otaczającymi go lasami sosnowymi. Jest jedynym uzdrowiskiem w województwie mazowieckim w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy i miejscem wydobycia wód mineralnych, wykorzystywanych w uruchomionej w 1979 tężni solankowej. Solanka rozpylana w tężni wydobywana jest z odwiertu o głębokości 1750 metrów! O godzinach otwarcia tężni, cenach biletów wstępu i właściwościach zdrowotnych solanki przeczytacie TUTAJ.

konstancin

Tężnia znajduje się w  Parku Zdrojowym im. hr. Witolda Skórzewskiego. Jego przedłużeniem jest Trakt Spacerowy im. Henryka Sienkiewicza, Aleja Miłośników Konstancina oraz Bulwar imienia prof. Jana Haftka (d. ulica Mostowa).

konstancin

Trochę historii i prywatne muzeum

Leśne tereny niedaleko Warszawy, położone na przedłużeniu Traktu Królewskiego z dojazdem Kolejką Wilanowską, stały się popularnym miejscem budowy willi letniskowych. Na przełomie XIX i XX wieku powstało tu wiele okazałych rezydencji zaprojektowanych przez czołowych polskich architektów we wszystkich modnych w tamtym czasie stylach. Mamy tu więc neogotyk i neoklasycyzm, architekturę dworkową i witkiewiczowski styl zakopiański, ale także budowle na wzór willi włoskich
i nadreńskich zameczków oraz secesję, modernizm i oszczędny funkcjonalizm lat 30.

W jednej z takich przepięknie odnowionych willi działa teraz Muzeum Villa la Fleur, w którym znajdują się zbiory twórczości polskich i żydowskich artystów kojarzonych ze Szkołą Paryską (École de Paris). Do 17 grudnia możecie tu również zobaczyć wystawę Tamary Łempickiej, ikony art déco.

Polecamy:
konstancin

Pomiędzy dwoma budynkami ekspozycyjnymi muzeum znajduje się park rzeźb.

konstancin

W czasie wojny wille Konstancina zostały zajęte przez Niemców, przebywali tu oficerowie, a także ranni. W latach powojennych Konstancin traktowany był przez władze stołeczne jako miejsce „zsyłki”. Zabytkowe i piękne wille objęto „szczególnym trybem najmu” i zasiedlono lokatorami komunalnymi. Część z nich nadal mieszka w tych budynkach,które powoli popadają w ruinę.

Poza zabytkowymi willami w Konstancinie znajduje się również zabytkowa wieża ciśnień i Stara Papiernia, czyli pofabryczne budynki z XVIII w. zamienione na centrum handlowe.

Jeśli zgłodniejecie w czasie spaceru koniecznie odwiedźcie Pracownię Cukierniczą Buchman i Spółka i spróbujcie sernika krakowskiego albo zapamiętanych z dzieciństwa lodów Cassatte.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here