W zeszłym tygodniu gościłam na spotkaniu Zielonobiałołęckiego Klubu Mam w 3 Pokojach z Kuchnią. To kolejne miejsce po Klubokawiarni Modelarnia *, które powstało dla mnie zdecydowanie za późno.

Jeśli jesteście mamami, to na pewno znacie to dziwne uczucie, które ogarnia człowieka po całym dniu przebywania w towarzystwie ludzi, którzy nie mają nawet metra wysokości, mają niekompletne uzębienie i porozumiewają się z otoczeniem wydając z siebie nieartykułowane dźwięki. I mimo, że to oczywiście najukochańsze istoty na świecie, to fajnie móc czasem pogadać z kimś dorosłym. Jeszcze fajniej jeśli tym kimś jest również mama, bo wtedy prawdopodobieństwo, że zrozumiecie się wpół słowa jest naprawdę duże :). I tak właśnie jest w Zielonobiałołęckim Klubie Mam. To miejsce, gdzie mamy spotykają mamy. Mogą się tam napić kawy, wziąć udział w warsztatach albo po prostu pogadać. A dzieci w tym czasie mogą poszaleć na specjalnie dla nich zaaranżowanej przestrzeni.

 

Poczatki Klubu Mam

Klub założyły Marzena Dobner i Julita Górska w 2014 roku. W październiku 2014 dołączyła do nich Agata Dworakowska. Wszystko zaczęło się od tego, że Marzena  podczas spaceru ze swoim synkiem przeczytała ogłoszenie wywieszone na latarni przy Głębockiej dotyczące konsultacji społecznych.
„Miałam wówczas pewne marzenia, by podziałać lokalnie, ale łączyłam je głównie z okolicznymi parafiami. Bardzo się ucieszyłam, bo miałam tam blisko, a to spotkanie zaczynało się za jakieś 15 minut :). To było pierwsze moje spotkanie z aktywnymi sąsiadami i pracownikami BOK-u, przyszłymi koordynatorami klubu. Potem były kolejne, m.in. takie osobne dla mam, podczas którego zrodził się wstępny pomysł klubu. Ustaliłyśmy dzień i godziny, a także co chciałybyśmy tam robić. Wtedy jeszcze myślałam, że my jako mamy będziemy się aktywizować i prowadzić różne ciekawe działania, co która potrafi. Po pewnym czasie jeden z koordynatorów, Michał Mioduszewski, skontaktował mnie z Julitą Górską, która – jak twierdził – sama zadzwoniła do BOK-u z pytaniem, czy nie można by zorganizować na Zielonej Białołęce jakiegoś klubu mam, tak jak to robi z sukcesami Fundacja RoRo na Mokotowie. I to właśnie Julita zmieniła nieco perspektywę działania klubu na bardziej „profesjonalną”, wprowadziła pomysł pozyskiwania ekspertów na konkretne warsztaty i zajęcia itp. Pierwsze spotkania wspominam bardzo miło, wczesną jesienią 2014 r. w okolicy nie było jeszcze placu zabaw z prawdziwego zdarzenia ani miejsca do spotkań, wszędzie błoto i maszyny budowlane, więc pięterko przy Głębockiej 84 przyciągało naprawdę mnóstwo mam spragnionych pogaduch przy kawie.”

Wydarzenia w Klubie

Dzięki uprzejmości osób i firm zewnętrznych oraz oczywiście mam, wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Klubu są bezpłatne. Dziewczynom udało się też skutecznie napisać i wygrać projekt do Budżetu Partycypacyjnego w ramach, którego zorganizowały warsztaty kompetencji wychowawczych, warsztaty dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz fitness dla mam i kobiet w ciąży. Od września 2016r. z Klubem współpracuje również Fundacja Ro Ro organizując  warsztaty kompetencji wychowawczych oraz zajęcia dla dzieci.

Jeśli chcecie posłuchać, co o Klubie mówią jego założycielki i członkinie, to kliknijcie w link poniżej:

 

Spotkania Zielonobiałołęckiego Klubu Mam odbywają się w każdy czwartek o godzinie 10.30 w 3 Pokojach z Kuchnią przy ulicy Głębockiej 84. Gościem kolejnego spotkania będzie fizjoterapeutka Aneta Giczewska (link do wydarzenia znajdziecie tu). A już w styczniu w ramach spotkań Klubu rozpoczną się cykliczne warsztaty „Pomogę Ci mamo”, prowadzone przez Dominikę Słowikowską, ale o tym opowiem Wam już w innym poście.

*Tak, wiem że Modelarnia przeniosła się na Targówek. Szkoda, ale dobrze że nie zniknęła z mapy prawobrzeżnej Warszawy całkowicie.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko nejciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here