Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się w wakacje. Niech wakacyjny wyjazd i letnie rozleniwienie nie będą dla Was wymówką przed spełnieniem obywatelskiego obowiązku i wzięciem w nich udziału. Myślicie, że to zbyt skomplikowane i że szkoda zachodu? Pamiętajcie, że liczy się każdy głos, a głosowanie poza miejscem zamieszkania wcale nie jest takie trudne. Wytłumaczę Wam krok po kroku, jak głosować na wakacjach.

Jak głosować na wakacjach? Zaświadczenie o prawie do głosowania

Jeśli planujecie wyjazd z Warszawy w czasie pierwszej tury wyborów, 28 czerwca, musicie złożyć do swojego urzędu gminy wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania. Możecie to zrobić pisemnie lub elektronicznie (przez platformę ePUAP). Wzór wniosku dostępny jest TUTAJ. Następnie trzeba złożyć wypełniony wniosek w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której jesteście ujęci w spisie wyborców. Możecie to zrobić pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zaświadczenie odbiera się za pokwitowaniem osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. Jeśli chcecie, żeby ktoś inny odebrał za Was zaświadczenie, przy składaniu wniosku musicie złożyć odpowiednie upoważnienie z nazwiskiem i numerem PESEL upoważnionego. Wzór upoważnienia znajdziecie TUTAJ. Wniosek trzeba złożyć najpóźniej w piątek 26 czerwca (w godzinach pracy urzędu), Zaświadczenie można odebrać również do 26 czerwca.

Z tym zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce, a także za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

jak głosować na wakacjach

Wymagane Dokumenty

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku to oprócz wypełnionego formularza także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Ewentualnie, w przypadku odbioru zaświadczenia przez inną osobę, także upoważnienie.

Jedna czy dwie tury?

Jeśli złożycie wniosek przed pierwszą turą wyborów, otrzymacie dwa zaświadczenia (na pierwszą i ewentualną drugą turę wyborów 12 lipca). Jeśli planujecie wyjazd tylko na drugą turę wyborów, to wniosek o zaświadczenie musicie złożyć do piątku 10 lipca.

Polecamy:

Zgubione zaświadczenie lub zmiana planów

Zaświadczenia musicie pilnować. To dokument ścisłego zarachowania i w razie zagubienia nie będziecie mogli otrzymać duplikatu, niezależnie od okoliczności. Bez zaświadczenia po porostu nie zagłosujecie.

Musicie też pamiętać o tym, że jeśli zmienią się Wasze wakacyjne plany (np. nie wyjedziecie na planowany urlop) i będziecie chcieli zagłosować w miejscu swojego zamieszkania, to i tak musicie mieć ze sobą zaświadczenie. Bez niego komisja nie wyda Wam karty do głosowania. Dzieje się tak dlatego, że w momencie pobrania zaświadczenia zostajecie automatycznie wykreśleni ze spisu wyborców w miejscu swojego zameldowania. Przed odebraniem karty do głosowania zostaniecie poproszeni o zostawienie zaświadczenia w komisji. Chodzi o to, żeby jeden wyborca nie miał możliwości kilkukrotnego głosowania w różnych miejscach.

Proste? To szybko załatwiajcie formalności i jedźcie na wakacje. I pamiętajcie – każdy głos się liczy.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here