Dzień Dziecka, czyli najfajniejsze święto w roku. I to w dodatku dla wszystkich! Nie macie pomysłu, jak spędzić ten czas? Mamy dla Was 19 propozycji, a wśród nich warsztaty, spektakle online ( i nie tylko), gry terenowe, koncerty i zabawy. Wybierzcie coś dla siebie i bawcie się dobrze. I pamiętajcie, że w tym roku Dzień Dziecka trwa aż trzy dni 😉 !

Centralny Dom Technologii

dzień dziecka

Kiedy? 1 czerwca 2020, 12:15-13:45
Z okazji Dnia Dziecka CDT zaprasza uczniów klas 1 – 6 na wyjątkowe spotkanie online. Niczym Indiana Jones przeżyjecie mnóstwo przygód. Będziecie składać w 3D model dinozaura, budować w pokoju bazę na wzór starożytnych zamków i ruin, a także
programować animację z przygody. Porozmawiacie też o tym, kim jest archeolog, na czym polega jego praca i podyskutujecie, czy jest to raczej nudne czy ciekawe zajęcie.
Co będzie Wam potrzebne? Konto w Tinkercad.com, dostęp do aplikacji Scratch Jr., duże pokłady ciekawości, gotowość do przeżywania przygód.
Wydarzenie jest bezpłatne. Wystarczy, że zarejestrujecie się na
https://cdtonline.clickmeeting.com/lekcje-z-cdt

LINK

Polecamy:

U Króla Maciusia Muzeum Polin

dzień dziecka

Kiedy?
31 maja (niedziela), od godz. 11.00 (rodzinny Dzień Dziecka)
1 czerwca (poniedziałek), od godz. 11.00 (przedszkola i klasy)

Król Maciuś zaprasza dzieci i opiekunów do wspólnej zabawy w rycerzy i rycerki! Młodzi gracze będą mogli stanąć w szranki i zdecydować o tym, jaki powinien być rycerz króla Maciusia. Aby rozpocząć grę, wystarczy wejść w niezwykły, bajkowy świat stworzony na stronie internetowej www.dziendziecka.polin.pl. Wybierzcie własną ścieżkę, albo sprawdzicie wszystkie cztery trasy. Rycerze i rycerki wyruszają w podróż po krainie Maciusia i wykonują zadania związane z jedną z czterech specjalizacji – majsterkują i tworzą, robią eksperymenty i biorą udział w quizach i grach, podróżują także do Muzeum POLIN. Dzięki nim dowiedzą się, co to oznacza być najlepszym rycerzem króla. Wykonując zadania gracze otrzymują nagrody, odznaki oraz fragmenty do ozdoby zamku, który będą mogli wznieść dla swojego bohatera pod koniec gry. Za pośrednictwem strony otrzymacie materiały oraz instrukcje do zadań i podpowiedzi do zabawy – filmiki instruktażowe, zadania quizowe, ilustracje do druku lub odrysowywania, a także nagrania audio. Zabawa potrwa 3 godziny.

O godz. 15.00 Muzeum POLIN i Nowy Teatr w Warszawie zapraszają wszystkich chętnych na premierę online sztuki „Piotruś Pan”.

Spektakl można bezpłatnie obejrzeć na stronie: www.polin.pl oraz Facebook – Piotruś Pan – premiera rejestracji. Nagranie będzie dostępne przez 24 godziny od premiery online, tj. do 1 czerwca do godz. 15.00. Przedstawienie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

LINK

E-Dzień Dziecka

dzień dziecka

Kiedy? Sobota, 30 maja od 8:00

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z ministerstwami oraz TVP ABC przygotowała mnóstwo internetowych atrakcji – gier on-line, spektakli teatralnych, warsztatów, bajek i prezentacji, a gospodarzem E-Dnia Dziecka będzie Wiadomirek. W ten weekend rozpoczyna się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Przez cały dzień wiersze i bajki będą czytać członkowie rządu. Jakich jeszcze atrakcji możecie się spodziewać ?
• Gra on-line „Godność, wolność i niepodległość”
• Film o pracy psów służbowych w Krajowej Administracji Skarbowej
• Zbuduj własny domek dla owadów
• Przepis na komiks
• Wirtualna przechadzka po Wawelu
• Klasyczne bajki – Przygody Bolka i Lolka, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki
• Przedstawienia teatralne – Baśń o trzech konikach, Pchła Szachrajka, Bajki robotów
• Malowanie ceramiki – film prezentujący – krok po kroku – jak samodzielnie ozdobić kubek lub filiżankę.
• Wirtualne warsztaty kulinarne – Reprezentacja Kucharzy Wojska Polskiego przedstawi przepisy i przygotuje dwie potrawy o stopniu trudności dostosowanym do możliwości dzieci.
• Wirtualne spacery po czołgu Leopard, Kołowym Transporterze Opancerzonym Rosomak oraz 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.
• „Dziecięcy survival” poświęcony zagadnieniom takim jak: budowanie szałasu w lesie, rozpoznawanie pożytecznych i niebezpiecznych roślin, czy grzybów, wyznaczanie kierunków świata w lesie, rozpoznawanie tropów zwierząt, etc.
• Treningi video z mistrzyniami Natalią Maliszewską i Natalią Madaj-Smolińską
• Zagadki, quizy, kolorowanki do pobrania i wydrukowania.
LINK

Zamek Królewski

dzień dziecka

Kiedy? 29 – 31 maja 2020 r.

Zamek Królewski zaprasza wszystkich małych odkrywców do rodzinnego zwiedzania zamkowych apartamentów i korzystania z atrakcji dostępnych online z okazji Dnia Dziecka. Od 29 do 31 maja każde dziecko będzie mogło zwiedzać królewskie wnętrza z pakietem zagadek, które pomogą poznać dawne przeznaczenie wytwornych sal i ciekawostki dotyczące ich wyposażenia. Najmłodsi dowiedzą się m.in., jak w XVIII w. zapewniano królowi komfortowy sen. Przygotowana została także skrzynię pełna skarbów, manekiny w strojach z epoki, niespodzianka muzyczna, specjalna strefa dziecięca w zamkowym sklepie oraz liczne propozycje wirtualne. Wśród tych ostatnich znajdą się filmy poświęcone Sali Tronowej, Sali Canaletta i Sypialni, które będziemy można obejrzeć na Facebooku i stronie internetowej.

LINK

Muzeum Narodowe

Dzień dziecka

Kiedy? 1 – 7 czerwca 2020.

Z okazji Dnia Dziecka MNW przygotowało dla najmłodszych gości „Drakę w Muzeum”, czyli cykl wydarzeń on-line. Stefek i Janek postanowili zwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie… nocą. Towarzyszył im dziadek Edek. W egipskich ciemnościach muzealnych galerii przeżyli niezwykłą przygodę. Tę niecodzienną eskapadę opisała Agata Loth-Ignaciuk w książce „Draka w Muzeum”. „Drakę w Muzeum” będzie dla Was czytał Łukasz Gaweł, p. o. Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolejne odcinki książki będą publikowane od 1. do 7. czerwca o godz. 18.00 na profilu MNW na facebooku. Każdemu odcinkowi będą towarzyszyć zadania i łamigłówki, podobne do tych, z jakimi zmagali się Stefek i Janek. Filmy i zadania będą dostępne również na stronie MNW: https://tiny.pl/7rnhc W niedzielę 7. czerwca muzeum zaprasza na warsztaty on-line inspirowane przygodami, które Stefek i Janek przeżyli w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zapisy od 1 czerwca pod adresem e-mail: edukacja@mnw.art.pl.

LINK

Teatr Dramatyczny

dzień dziecka

Kiedy? 1 czerwca

W poniedziałek Teatr Dramatyczny zaprasza na e-scenę dzieci, a także ich rodziców, dziadków i wszystkich innych w wieku od 5 do 105 lat! Spektakl Ondreja Spišaka to nie tylko opowieść o Koziołku, który podróżuje po świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa i przeżywa niezwykłe przygody. To przede wszystkim historia o tym, że wytrwałość, konsekwencja, chęć zdobywania wiedzy i wyobraźnia pomogą w osiągnięciu każdego celu. Koziołkowi przyjdzie zmierzyć się z Czarownicami rodem z horroru, zającami okradającymi podróżnych, producentami filmowymi, a nawet neapolitańską mafią… Przede wszystkim jednak sympatycznemu, ale i łatwowiernemu Matołkowi dane będzie zmierzyć się z własnymi słabościami, lękami i zwątpieniami. Czy pozornie niezdarny i głupiutki Matołek odnajdzie jedyne miejsce, gdzie podkuwają kozy? Jaki sens będzie miała jego wyprawa? Czego się nauczy, co zrozumie?

LINK

Bielański Ośrodek Kultury

Kiedy? 1 czerwca godz. 18:00 do 7 czerwca

Bielański Ośrodek Kultury zapraszamy na koncert „W zaczarowanym świecie bajek” w wykonaniu sekcji śpiewu musicalowego i piosenki aktorskiej pod kierunkiem Maryli Gralczyk. Organizatorzy przeniosą dzieci w świat najpiękniejszych bajek, które zachwycają, bawią, uczą i dają siłę do pokonywania życiowych wyzwań. Koncert dedykowany wszystkim, którzy kochają piosenki z przesłaniem. To piosenki dla dzieci, ale nie tylko. Usłyszycie między innymi hity z takich bajek jak “Kraina Lodu”, “Piękna i Bestia”, “Pocahontas”, “Zaplątani”, “Król Lew” i wielu innych.

LINK

Bielański Ośrodek Kultury

Kiedy? 1 czerwca g. 12:30 do 30 czerwca

Wydarzenie dla całej rodziny n w ramach których obejrzycie on-line spektakl „Pinokio” w wykonaniu Teatru Forma z Białegostoku oraz weźmiecie udział w animacjach plastycznych z panią Olą. Spektakl dla dzieci “Pinokio” ilustruje, ile wiedzy trzeba zdobyć i jak należy się zachowywać by zasłużyć na miano grzecznego chłopca, a nie pajaca. Bohater przeżywa wiele przygód, które stanowią najczęściej konsekwencje jego błędnych decyzji i sprzeciwu wobec zakazów dorosłych. Z opowieści dzieci dowiadują się, że należy skończyć z kłamstwem, ponieważ prawda wcześniej czy później wyjdzie na jaw. Godne pochwały są takie wartości jak: nauka, praca, bycie życzliwym i troskliwym wobec słabszych oraz to, że należy być odpowiedzialnym za własne czyny. Ważną nauką płynącą ze spektaklu jest również to, że pokazuje ważność edukacji, a przecież bez nauki szybko zamieniamy się w … osły. Scenografia składa się z kilku zmieniających się parawanów przedstawiających: wnętrze domu Pinokia, cyrk, pole cudów, wzburzone morze. Atutem przedstawienia jest różnorodność wykorzystanych form lalkarskich i połączenie ich z teatrem żywego aktora.

LINK

Nowy teatr

Kiedy? 30 maja – 1 czerwca

W tegoroczny Dzień Dziecka Nowy Teatr zaprasza wszystkie dzieci na wydarzenia online – czekają nas dwa dziecięce spektakle – Indianie i Piotruś Pan, Andrzej Chyra przeczyta „Marvina” Marty Guśniowskiej, warsztaty plakatowe z Gosią Wrzosek… Nie będziecie się nudzić!
Indianie reż. Justyna Sobczyk Spektakl o odwadze. Podróż do źródeł odwagi ukrytych w tajemniczej historii Czarnego Węża. Czym jest dzisiaj odwaga? Jak być odważnym? Jak żyć odważnie? Jak zachęcać do odwagi? A może wcale jej nie potrzebujemy?

Andrzej Chyra czyta „Marvina” Marty Guśniowskiej. Wystarczy nie chodzić do lekarzy. W końcu oni zawsze coś znajdą. Tak twierdzi Marvin, dinozaur, który zrodził się spod pióra Marty Guśniowskiej i nagle, ni stąd, ni zowąd, zupełnie niechcący dowiedział się, że najczęstszą przyczyną umierania dinozaurów jest wyginięcie.Historia Marvina to pełna wrażliwości i ciepła lekcja oswajania cierpienia, samotności i odchodzenia – w interpretacji Andrzeja Chyry zyskuje nową jakość!

„Plakat teatralny – domowymi sposobami”- warsztaty online
Prowadzenie Małgorzata Wrzosek

Czym jest plakat teatralny? Do czego służy i co powinien zawierać?
Domowymi sposobami zrobicie prawdziwe dzieło.
Techniką kolażu zrobicie plakaty teatralne z recyklingu. Wyobrazicie sobie tytuły, bohaterów spektakli i ich dramaturgię. Inspiracją będzie Polska Szkoła Plakatu, i wasze pomysły na to, co przyjdzie.

LINK

Bemowskie Centrum Kultury

Kiedy? 1 czerwca od g. 10:00

Przez cały dzień na Facebooku będą publikowane premierowe odcinki zajęć, eksperymentów i warsztatów dla dzieci i młodzieży, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez instruktorów:

10:00 Bemowska Akademia Malucha
11:00 Wesołe Laboratorium
12:00 Twórcze budowanie z klocków LEGO
13:00 Plastyczny Miszmasz
14:00 Szachy
15:00 Academy of Art
16:00 pracownia ceramiczna Marty Gruz

18:00 „Pchła Szachrajka” Teatr 59 minut transmisja LIVE

Na dobranoc wielki finał dla najmłodszych – transmisja premierowego pokazu „Pchły Szachrajki” w wykonaniu Teatru 59 minut ze sceny na ul. Górczewskiej – dla wszystkich, którzy tęsknią za prawdziwymi Porankami Teatralnymi!

LINK

Akademia Elektroniki

Kiedy? 31 maja

Akademia Elektroniki serdecznie zapraszamy do zapisów na warsztaty dla najmłodszych, podczas których zlutują swoją własną podręczną latarkę!
LINK

Centrum Nauki Kopernik

Kiedy? 1 czerwca g. 13:00, g. 15:00

CNK zaprasza do świętowania Dnia dziecka online na profilu Centrum Nauki Kopernik. Specjalnie dla Was przygotowane zostały dwie transmisje online, które pozwolą waszym pociechom miło spędzić ten czas.O godzini. 13.00 – Świecące laboratorium a o godzinie 15.00 – Zwierzątka na wystawie Bzzz!

LINK

Bielański Ośrodek Kultury Filia Estrady 112

Kiedy? 31 maja g. 11:00

Spędźcie Dzień Dziecka z w lesie! Nie kupuj prezentu tylko.. zróbcie sobie łuk
Łukasz Tulej „Tooley” pokaże Wam jak zrobić prosty łuk z gałązki jałowca lub wierzby.
Potrzebujecie tylko:pójść do lasu, wziąć ze sobą sznurek, scyzoryk lub ostry nóż, chęci do wspólnego działania i odkrywania leśnych ścieżek
Warsztaty w formule Live na fanpage’u Bielańskiego Ośrodka Kultury – Filia Estrady 112.

LINK

Mazowiecki Instytut Kultury

Kiedy? 30 maja – 1 czerwca

W czas lockdownu dzieci się nudzą. Nuda nigdy nie przebiega bezobjawowo, a najlepszym na nią lekarstwem jest dobra zabawa i żaden wirus w tym nie przeszkodzi. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza do wspólnej zabawy kulturą.

Program:
30 maja, sobota
18.00 – „Kotostrofy”, czyli o kotach strofy – spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek, jej zwierzętami i książkami (film z tłumaczeniem na Polski Język Migowy)

31 maja, niedziela
10.00 – Koncert rodziny Jakowiczów i Tabęckich „W krainie zwierząt”.

1 czerwca, poniedziałek
10.00 – Warsztaty ilustracji online z Magdaleną Car. Czy z klocków lego można rysować? (film z tłumaczeniem na Polski Język Migowy)

18.00 – Wieczorynka „Opowieści na dobrą noc”
LINK

Łazienki Królewskie

Kiedy? 29 maja – 1 czerwca, g. 10:00 – 18:00

Z okazji Dnia Dziecka Łazienki Królewskie przygotowały dla Was rodzinną grę terenową. Przyjdźcie całą rodziną na specjalny spacer po labiryncie łazienkowskich ścieżek. Wspólnie odkryjecie sekrety, do których doprowadzą Was niebieskie kropki!

Jak wziąć udział w rodzinnej zabawie?
Pobierzcie, a następnie wydrukujcie karty do gry ze strony internetowej https://bit.ly/2TMiRkU
Przygotujcie kartkę i długopis, a także przekąskę i wodę
Załóżcie coś niebieskiego – będzie jeszcze weselej!
Przyjdźcie na miejsce początkowe i… start!

Kartę do gry można również otworzyć w telefonie lub tablecie
Dodatkowo w sobotę i niedzielę (30-31.05) wydrukowane karty będzie można dostać w kasie Starej Oranżerii (wejście boczne).

LINK

Teatr Polski

Kiedy? 1 – 7 czerwca

Z okazji Dnia Dziecka Teatr Polski przygotował z myślą o najmłodszych dwie piękne realizacje:
1 czerwca – rejestracja wideo spektaklu „Pinokio” Carlo Collodiego w reżyserii Jarosława Kiliana.
6 czerwca – Teatr Polski czyta dzieciom: „Król Maciuś Pierwszy” na podstawie utworu Janusza Korczaka w reżyserii Ewy Domańskiej.

„Pinokio” to jeden z najsłynniejszych utworów, zaliczanych do kanonu klasyki literatury dziecięcej. Powieść Carla Collodiego ukazywała się w odcinkach w latach 1881-1883. Postać Pinokia jest (obok Piotrusia Pana) archetypem postaci dziecięcej we współczesnej kulturze. Niezwykłą żywotność treści utworu potwierdza niezliczona ilość kontynuacji, wariacji i adaptacji scenicznych oraz filmowych.

Utwór Carla Collodiego to dla najmłodszych widzów Teatru Polskiego okazja, aby przekonać się, jak siła wyobraźni wprawiona zostaje w ruch przy użyciu tradycyjnej maszynerii teatralnej. Spektakl „Pinokio” jest wizytówką cyklu Teatr Polski Dzieciom, w ramach którego na scenach teatru odbywają się cykliczne prezentacje przedstawień dla młodych widzów.

LINK

Teatra Niewielki

Kiedy? 1 czerwca


Teatr Niewielki ma dla Was wspaniałą niespodziankę – propozycję teatralnej zabawy plenerowej, pod tajemniczym tytułem „5na5”, która rusza właśnie 1 czerwca. 

LINK

Dom Kultury Zacisze

Kiedy? 1 czerwca g. 12:00, g. 13:00

Teatrzyk kamishibai: Wilk i siedem koźlątek Bajkę pt. „Wilk i siedem koźlątek” w teatrzyku kamishibai zaprezentuje Wojciech Szuniewicz. Za pomocą papierowej skrzynki i pięknie ilustrowanych obrazków zabierze dzieci w magiczny świąt bajek
Tekst: Bracia Grimm. Ilustracje: Bogusława Ołowska.


Teatr w magicznej skrzynce! -Zrób swój papierowy teatrzyk kamishibai! W postaci przystępnego tutorialu organizatorzy pokażą Ci, jak wykonać lekką papierową scenę, która będzie początkiem zabawy w teatr. Dzięki niej wystawisz dowolną bajkę, opowiadanie, fragment własnej historii.

LINK

Teatr Małego Widza

Kiedy? 31 maja g. 10:30 i 16:00, 1 czerwca g. 17:00

Jeśli macie ochotę w ten jeden, jedyny dzień odłożyć wszystko na bok, zatrzymać się na chwilę i nacieszyć tym, co tak bardzo ulotne, to mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Teatr Małego Widza zaprezentuje kolejną PREMIERĘ ONLINE dla dzieci w wieku 1 – 6 lat. Tym razem będzie to spektakl „ULOTNE” !

Podarujcie sobie TU i TERAZ. Zbudujcie wspólnie ogród, albo polanę w środku lasu. Niech to będzie piękny dom dla wszystkiego, czego nie da się dotknąć, usidlić, zatrzymać. DOM dla ULOTNEGO. Może zamieszka w nim na chwilę wiatr, albo deszcz, może odwiedzą go przelotem motyle, księżyc, albo gwiazdy… ULOTNE to niezwykle radosny spektakl, wypełniony małymi cudami i niekończącą się przyjemnością.

Na ten szczególny dzień organizatorzy przygotowali dla Was sporo PODPOWIEDZI i SCENARIUSZY ZABAW, żebyście mieli pełne ręce roboty po spektaklu. Jak szaleć to szaleć. W końcu Dzień Dziecka jest tylko raz w roku! Oczywiście wszystko, z łatwością możecie wykonać w domu, ale nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę ;-).

LINK

Możecie też wziąć udział w grze na orientację TRInO albo poszukać warszawskich syrenek. Miłej zabawy!

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here