Zastanawialiście się kiedyś, jak powstała ulica Dolna? Czemu zawdzięcza swój dość nietypowy kształt i co ma z tym wspólnego małe źródełko u zbiegu z Puławską? Zapraszam Was dziś na fotospacer, podczas którego ulica ta pokazała mi się z zupełnie innej strony niż dotychczas.

Mieszkasz w strumieniu?

U zbiegu z ulicą Puławską znajduje się, obecnie już tylko symboliczne, bo zasilane przez wodociągi, źródełko. Tak tak, dobrze kojarzycie fakty. Był tu kiedyś strumień, który wyrzeźbił wąwóz obecnej ulicy Dolnej. Woda spływała tędy ze skarpy aż do Wisły. To dlatego właśnie Dolna ma dość nietypowy, kręty kształt, chociaż i tak jest obecnie mniej zawiła niż kiedyś. Wyprostowano ją na przełomie XIX i XX wieku.

Co zostało z tej wody?

Tyle razy jeździłam autobusem ulicą Dolną i nie zdawałam sobie sprawy, że koło niej znajduje się przepiękne, naturalne jeziorko! Nie wiem, czy ma ono bezpośredni związek z biegnącym tu niegdyś strumieniem, ale jest spora szansa, że tak właśnie było. Zobaczcie ile uroku i prawdziwie dzikiego klimatu można skosztować zaledwie kilka kroków od ruchliwej ulicy Puławskiej.

Rowerowy tor przeszkód na dzikiej skarpie

To dla mnie kolejne zaskoczenie. Szłam tak: z Puławskiej skręciłam w skwer Olgi i Andrzeja Małkowskich, po dojściu do końca równi zaczęłam schodzić dziką ścieżką ze skarpy. Klimat jak w Kampinosie, albo lepiej, a to przecież centrum Warszawy. Wzdłuż ścieżki nasypano kilkanaście lub kilkadziesiąt garbów do ćwiczenia rowerowych skoków. Niektóre większe ode mnie! Aż mnie trzęsie na myśl, że ktoś mógłby skakać po tym na rowerze 🙂

 

Polecamy:

Ale od początku. To co, że na końcu

Nietypowe pochodzenie ulicy Dolnej skłoniło mnie do rozpoczęcia zwiedzania od bardziej dzikich zakątków tego obszaru, ale w końcu ulica to twór miejski, więc przyjrzyjmy się zabudowaniom. Ulica pojawia się na mapach już w 1808 roku, ale najdawniej datowanym istniejącym budynkiem jest Pałac hrabiego Pusłowskiego z 1862 w którym mieścił się Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci (adres budynku to ul. Puławska 97). Znalazłam niezwykły dokument źródłowy dotyczący tej placówki, która wcześniej miała swoje zabudowania nad obecnym źródełkiem z morskim potworem i syrenką – ciekawych zapraszam tu. Dziś w Pałacu Pusłowskiego znajduje się Młodzieżowy Dom Kultury.

Po 1916 roku, kiedy to ulica Dolna została przyłączona do miasta pojawiły się takie dobra, jak kanalizacja i oświetlenie ulicy.  Znalazłam także informację o dwóch zakładach przemysłowych: fabryce eteru Synthesa, oraz Fabryce Wyrobów Galanteryjnych „Trocas”.  Mniej więcej w tym czasie powstały również proste czynszówki. Dziś ulica wygląda tak i znajduje się na niej między innymi Liceum A. Dobiszewskiego, przedszkole, Państwowy Zakład Higieny, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

No i jak Wam się podoba taki spacer? Mam nadzieję, że udało mi się Was czymś zaskoczyć. Nie jestem z „dołka”, więc mocno liczę na Wasze ciekawe historie związane z tą ulicą. Chętnie uzupełnię ten wpis!

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here