majówka w Wawrze

Spędzacie majówkę w Wawrze? Super! Przygotowałam dla Was TOP 10, czyli zestawienie miejsc gdzie warto się wybrać w długi weekend. Jest coś dla miłośników spacerów i dla tych, którzy wolą intensywniej spędzać czas.

1. Jezioro Torfy

To sztuczny zbiornik wodny w Aleksandrowie, który jest objęty ochroną. Znajduje się na obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora dojdziecie pieszo albo dojedziecie na dwóch kółkach, w pobliżu biegnie bowiem przyrodniczy szlak rowerowy. Odpocząć można w altanie turystycznej, ustawionej przy zbiorniku.

2. Plaża Romantyczna

Piękna plaża w okolicy ul. Romantycznej i Rychnowskiej. Co prawda inauguracja sezonu w tym miejscu zaplanowana jest na 7 maja, ale warto wybrać się tam także wcześniej. Wtedy na pewno będzie spokojniej 🙂

W drodze na plażę zwróćcie uwagę na przydrożne stare dęby. Niektóre z nich to pomniki przyrody.

3. Wawerski szlak MTB

To 27 kilometrowa pętla. Rozpoczyna się przy ulicy Pożarskiego, obok Szkoły Podstawowej nr 138 w Międzylesiu. Na szlaku są piaszczyste wydmy oraz liczne podjazdy i zjazdy. Uważajcie, trasa wymaga sporych umiejętności technicznych.

Polecamy:

Opis tej i pozostałych wawerskich tras rowerowych znajdziecie tutaj.

4. Góra Lotnika

 Znajduje się na granicy Falenicy i Michalina. Przy dobrej pogodzie widać z niej centrum Warszawy. U podnóża góry stoi pomnik. Jest to bowiem miejsce katastrofy lotniczej z 1944 roku, w której zginęło trzech alianckich lotników.

5. Nowe oczko wodne w Lesie Sobieskiego

Niedawno otwarty teren rekreacyjny w Wawrze. Zaniedbany staw przy Korkowej 170a został oczyszczony. Obok zbiornika stanęła altana, są też pomosty i drewniane ławy. To dobre miejsce na piknik, chociaż nie zrobicie tutaj grilla ani ogniska. Zachęcam Was też do spaceru po Lesie Sobieskiego.

6. Architektura w Falenicy

Jeśli lubicie oglądać stare, często zapomniane budynki, wybierzcie się do Falenicy. Jest tam m.in. stacja kolejki wąskotorowej przy ul. Obszarowej, budynek dawnej synagogi przy Bambusowej, przedwojenny dom pomocy (do niedawna poczta) przy Patriotów oraz świdermajery, np. przy Brzostowskiej i Zapomnianej.

7. Murowanka

Ceglany, piękny budynek z 1903 r. Znajduje się przy Płowieckiej 77. Kiedyś była w nim wiejska szkoła. Przez lata budynek niszczał i straszył. Teraz jest po remoncie. Być może wkrótce powstanie tu przestrzeń edukacyjna i Muzeum Wawra. Obok od niedawna stoi wagon kolejki wąskotorowej.

8. Jezioro Żabie

Urokliwe, ciche i spokojne miejsce przy ulicy Wodniaków, na osiedlu Zerzeń. Można tutaj spacerować, słuchać rechotu żab, łowić ryby a nawet urządzić grilla. Warto się wybrać nad jeziorko, ponieważ niedługo to klimatyczne miejsce może zostać zabudowane.

9. Zajazd Napoleoński

To dawna karczma „Wawer”. Podobno od tego miejsca pochodzi nazwa dzielnicy. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się przy Płowieckiej 83.

10. Czarny Staw, „Czarniak”

Znajduje się na granicy Radości i Międzylesia, w samym sercu Lasu Wilanowskiego. Staw okresowo wysycha. Wypełnia się wodą w czasie roztopów i opadów. To dobry moment aby się tu wybrać, bo ostatnio mocno padało 😉

 

 

 

 

 

 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

2 KOMENTARZE

  1. Co do plaży na romantycznej to można zostawić auto przy McDonald i spacerkiem pójść na plażę. Na ulicy romantycznej są bardzo ładne domy 😉 część oczywiście. Przy Skrzyzowaniu strzyglowska i przewodowa jest fajny plac zabaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here