co fajnego na Białołęce

Umówmy się. Większość z nas mieszka na Białołęce z konieczności. To tu buduje się dużo stosunkowo niedrogich mieszkań, na które mogą sobie pozwolić Ci, którym w spadku po babci nie trafiło się akurat mieszkanie na Żoliborzu czy Ochocie. I oczywiście wszyscy Ci, którzy do Warszawy przyjeżdżają na studia, do pracy i po prostu w poszukiwaniu lepszego życia.

Kiedy pierwszy raz (prawie 20 lat temu) jechałam z Ochoty na Białołękę, to chciało mi się płakać. I ja mam tu mieszkać? Przecież tu nic nie ma. A podróż do centrum trwa wieki. Od tego czasu wiele się zmieniło. Mamy nowy most, tramwaje, kino, kawiarnie, restauracje, sklepy, czyli wszystko to, czym charakteryzuje się typowe miasto. A oprócz tego mamy też Wisłę, lasy, parki a nawet słynne w całej Warszawie gospodarstwo rolne. Ja, po krótkim epizodzie, niecałe 10 lat temu znowu wróciłam na Białołękę. I tak już chyba zostanie, bo Białołękę da się lubić.  Mam na to 10 dowodów:

Dowód nr 1 – Rysiny, czyli najlepsze truskawki w Warszawie

co fajnego na Białołęce

Zdobycie tych truskawek wcale nie jest proste. Przyjeżdżają po nie ludzie z całej Warszawy. Kto pierwszy, ten lepszy. Niektórzy czają się w ukryciu i zabierają pełne truskawek łubianki pracownikom gospodarstwa zanim Ci zdążą przetransportować je do rysińskiego warzywniaka. Sama widziałam 😉 Jeśli zabraknie dla Was truskawek, zawsze możecie pocieszyć się malinami albo bułeczką z rysińskiej piekarni. Cały wpis o gospodarstwie znajdziecie tu.

Polecamy:

Dowód nr 2 – Gospodarstwo Majlertów, czyli stuletnia hodowla szparagów

co fajnego na Białołęce

Kolejne znane i popularne miejsce wśród Warszawiaków. A my mamy je tak bliziutko. W sezonie codziennie możemy jeść na obiad szparagi prosto z pola. Ba, na Białołęce można nawet zjeść obiad na polu. Znacie jakąś inną dzielnicę, gdzie takie rzeczy są możliwe? Więcej o Gospodarstwie Majlertów możecie przeczytać tu.

Dowód nr 3 – Wisła, plaża, wał nadwiślański i rezerwaty przyrody

co fajnego na Białołęce

Najlepsze miejsce na poranne bieganie i wycieczki rowerowe. Oprócz tego jest jeszcze plaża nad Wisłą, przystań promu Turkawka, Park Picassa z wakacyjnymi animacjami dla dzieci oraz rezerwat Ławice Kiełpińskie, gdzie możecie zobaczyć np. dzięcioła zielonego.

Dowód nr 4  – 3 Pokoje z Kuchnią, czyli miejsce aktywności sąsiedzkiej

co fajnego na Białołęce

Macie ochotę poćwiczyć albo potańczyć? A może szukacie towarzystwa na wycieczki rowerowe albo na wspólne gotowanie? 3 pokoje z Kuchnią to miejsce aktywności lokalnej Białołęckiego Ośrodka Kultury, gdzie każdy chętny może uzyskać wsparcie w realizacji własnych pomysłów.  Mieszkańcy dzielnicy mogą  brać udział w wydarzeniach, jak i samemu je organizować. A wszystko to bezpłatnie i w oparciu o ideę społeczeństwa obywatelskiego.

Dowód nr 5 – Kino na BOKu, czyli filmy bez reklam i popcornu

Pierwsze i jak na razie najfajniejsze kino na Białołęce. Bez reklam i popcornu za to z tanimi biletami (15 zł normalny i 12 zł ulgowy). Tanimi poniedziałkami (bilety po 10 zł) i porankami filmowymi dla dzieci (bilety również 10 zł).

Dowód nr 6 – Nam Sajgon, czyli kultowy bar z Jarmarku Europa

co fajnego na Białołęce

Kultowy bar z nieistniejącego już Jarmarku Europa teraz jest na Białołęce. I to miejsce również odwiedzają tłumy nie tylko z okolic. Cały wpis o tym miejscu znajdziecie tutaj.

Dowód nr 7 –  Park Henrykowski, czyli miejsce na piknik z widokiem na zabytek

co fajnego na Białołęce

Świetne miejsce na piknik w cieniu drzew. Dla dzieci linarium z mostkiem i trampolina. Oprócz tego stoły do ping ponga, boiska do koszykówki i piłki nożnej, siłownia plenerowa. A za płotem jeden z najcenniejszych białołęckich zabytków – drożdżownia.

Dowód nr 8 – Ceramiczna Cafe, czyli Muzeum Wzornictwa w miniaturze

co fajnego na Białołęce

Prawdziwie warszawska kawiarnia na Białołęce. Z dobrą kawą, naturalnymi lodami, smacznymi ciastami (także wegańskimi) i goframi z mnóstwem dodatków. I z darmową wodą, która stoi na blacie i można się nią częstować wedle uznania. A więcej o tym miejscu przeczytacie tu.

Dowód nr 9 – Lasy i pomniki przyrody

co fajnego na Białołęce

Wydma Żerańska, Dąbrówka, Henryków i lasy Białołęki. Te cztery leśne obszary to świetne miejsce na rowerowe i piesze  wycieczki. A jeśli chcecie się dowiedzieć, ile na Białołęce jest pomników przyrody, to koniecznie zajrzyjcie tu.

Dowód nr 10 – Pastelove, czyli najlepsze lody na dzielni

lody na Białołęce

Zwycięzcy tegorocznego i zeszłorocznego rankingu na najlepsze lody na Białołęce. Nic więcej chyba pisać nie muszę, kolejka przed ich lokalem mówi sama za siebie.

A Wy za co najbardziej lubicie Białołękę?

 

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here