Machina ruszyła!

Sprawy związane z budżetem partycypacyjnym nabierają tempa. Przed ostatecznym terminem 23 stycznia 2017 cały zastęp społeczników, urzędników i ochotników czeka, żeby pomóc Tobie i Twoim sąsiadom zrealizować sąsiedzki projekt marzeń. W tym tygodniu w mojej skrzynce (tak, tej tradycyjnej, w Twojej też?) wylądowała ulotka informacyjna z dzielnicy Mokotów i muszę przyznać, że chyba ten nasz budżet obywatelski idzie w dobrą stronę.

Oto ona:

Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że informacje w niej zawarte są dużo bardziej konkretne niż te rozpowszechniane w poprzednich latach. Jest harmonogram, to oczywiste, ale poza tym można w niej również znaleźć informacje o konkretnych osobach, które mogą nam pomóc nie tylko pisaćwniosek, ale również omówią go z nami pod względem merytorycznym. Są to np. specjaliści od infrastruktury, architektury i budownictwa, ochrony środowiska czy gospodarowania nieruchomościami.

Ja, szary obywatel, a przy tym humanista, przy takim sztabie ludzi do pomocy mogę się wreszcie pokusić o próbę zawnioskowania ambitniejszych i bardziej zaawansowanych technologicznie pomysłów niż tylko budowa karmnika w przyosiedlowym ogródku.

Polecamy:

Poprawione kryterium ogólnodostępności

Wszyscy znamy wyniki głosowania z zeszłego roku. Jedna z mokotowskich podstawówek głosami rodziców i społeczności lokalnej zgarnęła pulę na cztery dość duże projekty. W sumie dobrze, ale jednocześnie każdy zadawał sobie pytanie: na ile obiekty zrealizowane w ramach budżetu będą ogólnodostępne?

W tym roku kryterium ogólnodostępności zostało bardzo dokładnie zdefiniowane i podane do wiadomości przed składaniem wniosków. W Dzielnicy Mokotów zdefiniowano je tak:

KRYTERIUM OGÓLNODOSTĘPNOŚCI:

W Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2018 mogą być zgłaszane projekty, które spełniają kryterium ogólnodostępności zgodne z następującą definicją:

 1. Projekty inwestycyjne i remontowe oraz doposażenia w placówkach oświatowych (szkołach, przedszkolach, żłobkach) mogą być realizowane pod warunkiem:A. Zapewnienia bezpłatnej dostępności dla ogółu Mieszkańców w wymiarze minimum 30 h tygodniowo
  (w tym min. 10 h / pn – pt pomiędzy godz. 16 – 21 oraz  20h w weekend)B. Zapewnienia wykorzystania efektów projektu przez okres minimum 3 lat licząc od zakończenia jego realizacji.C. Gdy informacja o możliwości  korzystania z projektu jest upubliczniona minimum poprzez:- Umieszczenie informacji na stronach internetowych placówki oraz Urzędu Dzielnicy Mokotów
  – Umieszczenie na  terenie placówki oraz poza nią w sposób i w miejscach widocznych dla jak największej liczby
  MieszkańcówD. Dołączenia do projektu pisemnej zgody dyrektora placówki na udostępnienie obiektu na warunkach podanych
  powyżej.
 2. Pozostałe projekty inwestycyjne i remontowe oraz doposażenia są ogólnodostępne, jeżeli chętni mogą z nich korzystać bezpłatnie, a obiekt jest udostępniony wszystkim przez cały czas eksploatacji obiektu.
 3. Projekty tzw. „miękkie” są ogólnodostępne pod względem całości działań prowadzonych w przestrzeni publicznej, skierowanych do wszystkich mieszkańców, z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków informacji (w tym strony www Urzędu Dzielnicy Mokotów) oraz realizacji projektu w godzinach umożliwiających udział w nim wszystkim zainteresowanym. W przypadku ograniczonej liczby uczestników projektu konieczne jest przeprowadzenie ogólnodostępnego naboru [źródło: mokotow.waw.pl]

Będzie lepiej!

Tak, w ubiegłych latach były różne niedoróbki tego systemu. Tak, zdarzało się, że sam wnioskodawca nie był zadowolony z wykonania jego projektu. Zdarzały się luki w systemie głosowania, które niektórzy wykorzystywali dla swojego interesu. Ale wiecie co? Mam świadomość, że ten cały budżet obywatelski to jest dla nas coś nowego, coś, czego się dopiero uczymy. I mimo tych różnych wpadek cieszy mnie, że świadomość zaangażowania społecznego rośnie i z roku na rok potrafimy wyciągać wnioski z własnych błędów. Ta nauka czasem boli, wiem. Ale, jak powiedział Henry Ford :”Jedynym prawdziwym błędem jest ten, z którego nic się nie uczymy.”

Poczytaj więcej o BP na Mokotowie

[sgmb id=”1″]

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here