Białołęka Kulturalna

Białołęka Kulturalna

Już 17 i 18 lutego Białołęcki Ośrodek Kultury zaprasza na pierwszą edycję festiwalu Białołęka Kulturalna. Festiwal powstał dzięki działaniom BOKu, którego działalność od wielu lat skupia się na budowaniu relacji z mieszkańcami. Powstała przestrzeń, w  które białołęccy twórcy mogą zaprezentować swój dorobek artystyczny i podzielić się nim z pozostałymi mieszkańcami naszej dzielnicy.

Działający na Białołęce artyści, twórcy, zespoły muzyczne, działacze i inicjatorzy szeroko pojętej kultury dzielić będą wspólną scenę, połączą swoje działania i stworzą wydarzenie, którym Białołęcki Ośrodek Kultury wzmocni swoją, i tak już silną, pozycję na kulturalnej mapie Warszawy.

Na dwóch scenach BOK-u pojawią się zarówno znani i lubiani białołęczanie a także zupełnie nowi twórcy, dla których będzie to debiut. Kto wie, jakie talenty kryją nasi sąsiedzi?  Może czyimś sąsiadem jest wspaniały malarz, a Pani za którą stoicie w kolejce w warzywniaku to utalentowana poetka? Artystów na Białołęce jest wielu, a to wydarzenie to doskonała okazja, by przybliżyć ich postaci i zapoznać się z ich wyjątkową twórczością. Nowy festiwal BOK-u to dobre miejsce nie tylko dla lokalnych twórców i mieszkańców dzielnicy, ale także dla szerokiej warszawskiej publiczności, która stale szuka czegoś nowego i już dawno przestała ograniczać się tylko do centrum miasta.

Program Festiwalu

17.02.2018 SOBOTA

11:00 – Pan Teatrzyk  spektakl „PINOKIO”, BOK, ul. Van Gogha 1

Pinokio to niezwykły drewniany pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć. W baśniowym świecie spotyka go mnóstwo nie zawsze miłych przygód, które jednak wiele go uczą. Nade wszystko jednak pragnie zostać prawdziwym chłopcem, a nie drewnianą lalką. Interpretacja klasycznej bajki, w której  dzieci uczą się wartości uniwersalnych takich jak: dobro, zło, przyjaźń, miłość, rodzina. Uczą się odróżniać złe czyny od dobrych, prawdę od fałszu. Aktorzy pokazują dzieciom konsekwencje kłamstwa. Przekonują, że należy słuchać rad starszych i mądrzejszych ludzi. Sam Pinokio jest piękną, drewnianą lalką z wydłużającym się nosem. Twórcy gwarantują wiele emocji i pouczające przesłanie: „Kłamstwo ma krótkie nogi albo dłuuuugiiii nos:)”

12:00 – Kulisy teatru – warsztaty Jacka Zienkiewicza

16:00 – Jan Bzdawka „Magic of Broadway”, BOK, ul. Van Gogha  1

W sobotnie popołudnie gratka dla miłośników musicali. Jan Bzdawka, solista Teatru Roma i jego podopieczni z Ogniska Musicalowego zaśpiewają najpiękniejsze utwory musicalowe. Artystę mogliśmy zobaczyć między innymi w: „Pilotach”, „Mamma Mii” czy „Deszczowej piosence”.

Polecamy:

16:30 – poezja Sylwii Szeligi, BOK, ul. Van Gogha 1

Podczas  festiwalu nie zabraknie również poezji. Na spotkanie zaprasza Sylwia Dominika Szeliga:
– „Być sobą, po prostu. Mieć zgodę na niedoskonałość, zaprosić swój los w objęcia. Utulać co niechciane a tak do nas krzyczy i uwagi się domaga. Zaufać.
Tak ja w ciszy swego serca odczytuje słowa mojej duszy. Wtedy płyną takie właśnie teksty, rodzą się wiersze i piosenki. Same, bez przymusu, bez oczekiwań.
Wiersze są dla mnie drogowskazem, mówią co jest dla mnie ważne w tymwłaśnie momencie, czasami mówią delikatnie, czasami wręcz krzyczą.
Zapraszam na podróż w głąb siebie, może odnajdziecie Państwo gdzieś jakieś swoje kawałki. Może coś przemówi”

 17.00 –  CAFÉ CORTAO Compania Flamenca – koncert, BOK, Van Gogha 1

Kultura to również taniec, dlatego podczas festiwalu nie zabraknie tego akcentu.
W programie koncertu znajdą się przede wszystkim utwory pełne energii i radości… widzowie przeniosą się do słonecznej Hiszpanii!
Artyści wystąpią w składzie : Magdalena Siwecka – taniec, Anna Sikorska Muzyk Arteterapeutka – śpiew i skrzypce, Maciej Skórzewski – instrumenty perkusyjne oraz Tomek Skłodowski – gitara flamenco.

17:30 –  Bartek Włodkowski TARCHOMIN ’80 z Markiem Sierockim – Urząd Dzielnicy Białołęka

Szykuje się kolejna okazja do zdobycia wydanego pod koniec ubiegłego roku albumu „Tarchomin ‘80” z niepublikowanymi fotografiami Wiesława Antosika, pokazującymi powstające blokowisko na warszawskim Tarchominie. Bezpłatny egzemplarz tego 140-stronicowego wydawnictwa będzie można otrzymać w sobotę 17 lutego podczas spotkania promocyjnego w ratuszu Dzielnicy Białołęka. Dodatkową atrakcją spotkania będzie udział znanego dziennikarza muzycznego i mieszkańca Białołęki Marka Sierockiego, który zaprezentuje największe muzyczne przeboje z lat 80. XX wieku. W trakcie imprezy wyświetlona zostanie animacja poklatkowa „Tarchomin ‘80” przygotowana przez lokalnych artystów z grupy „Kolor Kolektyw” Kamę Fundichely oraz Krzysztofa Rychtę podczas warsztatów dla dzieci „Zróbmy sobie film”.

20:00 – Paweł Burczyk „4 tony podłogi”, BOK, Van Gogha 1

Paweł Burczyk jest jedną z trzech gwiazd, które uświetnią festiwal Białołęka Kulturalna. 
Jeden domek, jeden mężczyzna, jedna przesyłeczka i jedna obietnica…” Sumą tych składowych jest komediowy monodram autorstwa Domana Nowakowskiego – 4 tony podłogi – pod tym ciężarem uginać się będzie Stanisław (czyli Paweł Burczyk).
To historia głodnego sukcesu czterdziestokilkuletniego mężczyzny, który przed laty przyjechał do stolicy z nadzieją na oszałamiającą karierę… I dorobił się majątku, stanowiska, które nie mieści się na wizytówce i cudownej żony, która „tak już ma, że jak inne coś mają, to ona też musi…”.
4 tony podłogi to ponadgodzinne satyryczne szaleństwo. Znakomite, sprytnie napisane monologi – „ugłośnienie przemyśleń wielu mężczyzn i obnażenie technik manipulacyjnych wielu kobiet”, wspaniała, prawdziwa gra aktorska, nieoczekiwane, przewrotne zwroty akcji i wiele „słodkiej” prawdy o „silnej-słabej” płci… Wszystko to sprawia, że „jest naprawdę lżej po czterech tonach śmiechu”.

18.02.2018 NIEDZIELA

10:00 Teatr 356- spektakl ” Spełnione marzenie wróżki FRU FRU”, BOK, ul. Głębocka 66

Niedzielny poranek rozpocznie spektaklem dla dzieci – „Spełnione marzenia wróżki fru fru” w wykonaniu znanego już na Białołęce Teatru 356. 
Zagubiona w świecie wróżka Fru Fru pod wpływem różnorodnych sugestii swoich szalonych przyjaciółek postanawia zostać mamą. Jednak los potrafi płatać figle i słodkie maleństwo nie okazuje się być aż takie słodkie… Kto pokrzyżuje jej plany? Czy historia na motywach baśni Christiana Andersena będzie miała szczęśliwe zakończenie? Czy nakremowana Fru Fru poradzi sobie z głuchym mężem, podejrzanym sąsiadem i ziarenkiem orzecha? 11:00 Teatr Dobrego Serca „Baśniowy pokoik”

11.00 Teatr Dobrego Serca – „Baśniowy pokoik”, BOK, ul. Głębocka 66

Kolejna propozycja dla naszych najmłodszych widzów.
Baśniowy pokoik – to wielkie marzenie niepoprawnego Pieska, który porzuca rodzinną budę i kochającego Tatę, by zdobyć pierwszą nagrodę na wystawie psów w Mieście Róż.
Niestety róże mają też kolce! Czy Piesek odda swą miskę i obrożę, by móc trochę się pobawić? Czy zamiast „baśniowego pokoiku” zyska pchły na grzbiet? Wszystko skończyłoby się może źle, gdyby nie Biały Kotek idący za nim łapa za łapą. Ale… Co na to wszystko powie Tata?!

12.00 Żaniołki – koncert, BOK, ul. Głębocka 66

Żaniołki to fantastyczne dzieciaki, które mają wiele pasji, ale łączy je jedno – śpiew. W swoim dotychczasowym dorobku mają już nagrane płyty i koncerty 
Jeżeli ich nie znacie to koniecznie wpadnijcie na ich występ


16:00 Artur Barciś – Artur Barciś Show, BOK, ul. Głębocka 66

„Artur Barciś Show”, to pełne humoru i wdzięku spotkanie ze znakomitym i bardzo lubianym aktorem. Artysta, w niezwykły sposób nawiąże kontakt z publicznością, opowiadając anegdoty o swojej zabawnej drodze do aktorstwa.
Zaprosi za kulisy teatru i planu filmowego opowiadając o tremie, dykcji, różnego rodzaju „sypkach”, czyli aktorskich wpadkach oraz dowcipach, jakie aktorzy robią sobie na scenie.
Wszystko to jest opatrzone, w mistrzowski sposób wykonywanymi piosenkami.

17:00 Janusz Wawrowski & Warsaw String Players akustycznie – koncert muzyki  klasycznej, BOK, ul. Głębocka 66

Dla miłośników muzyki klasycznej prawdziwa muzyczna uczta.
Warsaw String Players to nowa orkiestra kameralna pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, którą tworzą utalentowani studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Muzycy wystąpią z rozmaitym programem. Usłyszymy piękne utwory Edvarda Griega – Suita „Z czasów Holberga”, jak również Ignacego Jana Paderewskiego – „Melodia na skrzypce”, Grażyny Bacewicz – „Oberek”, Krzesimira Dębskiego – „Pieśń Heleny” oraz Bela Bartóka – „Tańce rumuńskie”.

18:30 Sidney Polak – koncert, BOK, ul. Głębocka 66

Gwiazdą, która muzycznie zakończy festiwal jest Sidney Polak.
Podczas koncertu Sidney wykona swoje najpopularniejsze piosenki, miedzy innymi „Otwieram Wino”, „Chomiczówkę”, „Blask” jak również „Deszcz”. W programie znajdą się również nowe piosenki z nadchodzącej trzeciej płyty, takie jak „Za siedmioma górami” czy „Dom praca dom siłownia”. Będzie energetycznie i przekrojowo!

Konkurs na lokalnego aktywistę

W ramach pierwszej edycji „Białołęki Kulturalnej” Białołęcki Ośrodek Kultury ogłasił także konkurs na białołęckiego aktywistę: „Aktywni na rzecz Białołęki”: – Wiemy, że na Białołęce mieszka mnóstwo osób, które są niezwykle zaangażowane w promocję szeroko pojętej kultury i chcą wspierać rozwój naszej dzielnicy. Chcemy te osoby pokazać, zaprezentować ich działalność a także zainspirować innych do podobnych działań” mówi Karolina Adelt-Paprocka, dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury.

W  konkursie zostało zgłoszonych 9 aktywnych, pełnych energii i zaanagażowanych białołęczan.  Ogłoszenie wyników głosowania i wręczenie nagród będzie miało miejsce 18 lutego podczas gali finałowej Festiwalu.

Na wszystkie wydarzenia w ramach „Kulturalnej Białołęki stęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: kasa@bok.waw.pl lub numerem telefonu 22 300 48 00, wew. 1.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo prosimy o korektę w tytule przedstawienia Teatru 356 – Prlna nazwa przedstawienia to …Spełnione marzenie wróżki FRU FRU
    Dziękujemy i pozdrawiamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here