Jakiś czas temu natrafiłam w internecie na bezpłatny przewodnik „Odpocznij na Mazowszu”. Byłam wtedy akurat w wakacyjnych rozjazdach, ale pomyślałam, że to świetna opcja na krótkie wypady, kiedy już wrócicie z wakacyjnych podróży. Można też wykorzystać te pomysły na weekendowe wycieczki w pogodne jesienne dni.

Przewodnik podzielony jest na 9 części wśród których znajdziecie propozycje na wycieczki jednodniowe, weekendowe, tematyczne, coś dla smakoszy, miłośników aktywnego wypoczynku, entuzjastów przyrody i tych zainteresowanych etnografią. W ostatniej części znajdują się informacje praktyczne (m. in. adresy punktów informacji turystycznej i aplikacje mobilne).

Nie będę dokładnie opisywała Wam poszczególnych rozdziałów, bo cały przewodnik możecie pobrać TUTAJ. Napiszę tylko o kilku pomysłach, które wydały mi się najciekawsze; miejscach, w których już byłam i mogę je polecić oraz o takich, które mam zamiar niebawem odwiedzić (i oczywiście zdać Wam z tego relację).

bezpłatny przewodnik po Mazowszu

Jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe, to pewnie nikomu nie muszę reklamować Twierdzy Modlin, czyli jednego z najlepiej zachowanych systemów umocnień w Europie (porównywalnych do francuskiego Verdun). Wstyd przyznać, ale mimo tego, że wiele o tym miejscu słyszałam i przejeżdżałam obok jakieś kilkaset razy, to jeszcze nigdy go nie zwiedzałam. Czas to nadrobić.

Z chęcią wybiorę się też do Fabryki Lnu w Żyrardowie, czyli mieście, które nazywane jest industrialną perłą Mazowsza. Tu znajduje się niemal w całości zachowany zespół budynków fabrycznych, mieszkalnych i użyteczności publicznej miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku.

Polecamy:

Z pomysłów weekendowych mogę polecić Wam wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To coś dla tych, którzy tak jak ja lubią skanseny. Muzeum w Sierpcu to jedno z najważniejszych muzeów etnograficznych na mapie Polski, pokazuje mazowiecką wieś i jej tradycje z przełomu XIX i XX wieku.

bezpłatny przewodnik po Mazowszu

Dzieciom na pewno spodoba sie wypad nad Zegrze, do Parku Rozrywki Julinek czy do Parku Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji. W propozycjach nie mogło też oczywiście zabraknąć Centrum Nauki Kopernik i Warszawskiego Zoo.

Jest też kilka wycieczek tematycznych np. szlak książąt mazowieckich, szlak bitwy warszawskiej 1920, szlak chopinowski, Mazowsze filmowe czy śladami żydowskiego dziedzictwa na Mazowszu.

Dla smakoszy są też opisy lokalnych przysmaków i adresy polecanych restauracji (ja koniecznie muszę spróbować, jak smakują fafernuchy i sójka mazowiecka).

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek, to w przewodniku znajdziecie ciekawe miejsca na wyprawy rowerowe (m. in. Puszcza Kozieniecka, Kurpie i Kampinos), kajakowe (Wkra, Pilica, Liwiec, Narew) oraz stadniny koni i ośrodki jeździeckie (w Warce, Bolimowskim Parku Krajobrazowym czy przy Pałacu Odrowążów w Chlewiskach koło Szydłowca. Dla zainteresowanych kajakami na Mazowszu polecam nasz wpis, który znajdziecie TUTAJ.

Mazowsze jest też pełne atrakcji przyrodniczych. Poza Kampinoskim Parkiem Narodowym warto pospacerować po Puszczy Kozienieckiej czy Pojezierzu Gostynińskim, zwanym mazowieckimi Mazurami.

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here