Śródmiejskie bary mleczne – sposób na tani obiad

5
193

Jakiś czas temu o barach mlecznych w Warszawie zrobiło się głośno z powodu nowego prawa, które miało ograniczyć im dotacje z budżetu państwa do posiłków. I jakoś mam wrażenie, że wtedy ludzie na nowo przypomnieli sobie o takich miejscach. Miejscach gdzie można zjeść tani, domowy obiad. Kiedyś bary mleczne były stałą częścią krajobrazu każdego miasta, dzisiaj pozostała ich garstka. W Śródmieściu nadal działają 4 bary mleczne.

BAR MLECZNY PRASOWY – jeśli Ci się nie spieszy.

Chyba najbardziej kultowy bar mleczny w Śródmieściu, co ma związek z jego historią. Powstał w 1954 r. i przez długie lata stołowali się w nim pracownicy sąsiadującej redakcji „Życia Warszawy”. Stąd też bar zaczerpnął swoją nazwę. Zamknięty w 2011 r. i ponownie otwarty dwa lata później stał się też niejako symbolem wygranej batalii o pozostawienie w Śródmieściu lokali dostępnych dla każdego.

bar mleczny prasowy dobry obiad

Bar Prasowy jest bardzo popularny, ale nie jest moim numerem jeden. Można co prawda zjeść w nim najtańszą zupę w mieście, czyli pomidorówkę za 2,5 zł, ale właśnie natłok klientów jest chyba jego najsłabszą stroną. Obsługa nie wyrabia się z zamówieniami, na pierogi i naleśniki czeka się czasami nawet 20 min, a naczynia zalegają w okienku do zwrotu. Menu jest dość ograniczone. Bar codzienne serwuje też zestawy obiadowe, w wersji mięsnej i wegetariańskiej, ale dość szybko się one wyprzedają. Po 15.00 już raczej nie ma co na nie liczyć.

bar mleczny prasowy dobry obiad

W barze stołują się studenci, emeryci, ale także po prostu mieszkańcy Śródmieścia. W sezonie można usiąść na zewnątrz. W Prasowym można też zjeść śniadania, chociaż bar otwierany jest dopiero o 10.00.

Nowością jest otwarta tuż obok niewielka kawiarnia, serwująca kawy, herbaty i desery.

kawiarnia prasowy cafe

Prasowy
ul. Marszałkowska 10/16
Otwarte: 10.00 – 20.00
Można płacić kartą.

Bar Prasowy Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

BAR BAMBINO – mój ulubiony

Bambino mieści się na rogu Kruczej i Hożej i jest moim ulubionym barem mlecznym. Serwuje smaczne posiłki, w środku jest czysto i przyjemnie, a obsługa miła. Dlatego często stołują się tu pracownicy pobliskich biurowców i ministerstw. Przed wejściem często widać kolejkę, głównie w porze lunchowej i po 16.00, gdy ludzie wychodzą z pracy, ale przesuwa się ona dość  szybko. Sporo osób bierze dania na wynos, więc mimo tłoku zazwyczaj jest miejsce przy stolikach. Rzadko też zdarza się, że dania są niedostępne, a wybór jest zdecydowanie większy niż we wspomnianym wcześniej Prasowym. Sporo dań mięsnych, mącznych, duży wybór surówek. Do Bambino można przyjść też na śniadanie – tradycyjną jajecznicę czy parówki. Osobiście bardzo lubię świeżo wyciskany na miejscu sok jabłkowy, po który zawsze sięgam do lodówki i szczerze go polecam.

W środku dostępny jest mały stolik dla dzieci.

bar mleczny Bambino dobry obiad

Bar Bambino
ul. Hoża 19
Otwarte: pn. – pt.: 8.00 – 20.00, sb., nd. i święta: 9.00 – 17.00
Można płacić kartą.

Bambino Bar Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

ZŁOTA KURKA – dla zdeterminowanych

Złota Kurka mieści się tuż przy roku Marszałkowskiej i Pięknej, obok Placu Konstytucji. Jest tańszym barem niż dwa poprzednie, co ma swoje odbicie w klienteli – stołują się tu głównie emeryci i starsze samotne osoby. Niestety bar nie sprawia wrażenia czystego, o rarytasy typu przyprawy czy chusteczki trzeba się upominać. Obsługa też nie grzeszy uprzejmością. Kiedyś z baru korzystałam regularnie, ale nigdy nie mam odwagi zamówić w nim niczego więcej niż naleśniki i pomidorową. W lecie doskwiera upał i, niestety, unoszący się zapach brudu. Ale są godziny kiedy w barze jest mniej ludzi i można wtedy coś w nim zjeść. Nie liczcie jednak na jakieś szalone doznania kulinarne.

Bar mleczny Złota Kurka

Bar Złota Kurka
ul. Marszałkowska 55/79
Otwarte: pon.-pt.: 7.00 – 19.00, sb.: 9.00 – 17.00
Dostępne wi-fi.

Bar Złota Kurka Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

BAR FAMILIJNY – studenci i bezdomni

Wiem, że może to brzmi źle, ale jest to główna klientela baru na Nowym Świecie. Jest tanio, ale też ciasno i niemiło, głównie z powodu wspomnianych osób bezdomnych, które często, również w stanie nietrzeźwym, z baru korzystają. Dania nie smakują źle, ale też nie smakują dobrze. Są zwyczajnie barowo przeciętne. Jednak nie ma coś się dziwić, że na drogim Nowym Świecie i w pobliżu Krakowskiego Przedmieście ta cenowa ostoja cieszy się popularnością. Do otoczenia można zapewne przywyknąć, a kupując abonament sporo zaoszczędzić. Osobiście z baru Familijnego korzystam rzadko, a jeśli już to zawsze biorę dania na wynos.

bar mleczny familijny tani obiad

Bar Familijny
ul. Nowy Świat 39
Otwarte: pn. – pt. 7.00 – 20.00, sb., nd.: 9.00 – 17.00

Bar Mleczny Familijny Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

BAR GDAŃSKi – relikt epoki

Bar Gdański na Andersa stoi tam gdzie stał i tak jak stał od początku swojej działalności. Wchodząc do środka faktycznie można przenieść się w czasie. Wysokie sufity, płytki na ścianach, obrusy w kratę i epokowe sztućce. Podobno nie zmieniło się tutaj absolutnie nic. Tylko łańcuchów brak 🙂

bar gdański

bad gdański

Ale jest smacznie, Panie są miłe, nie ma wielkiego tłoku. Bar też sprawia wrażenie czystego, a w środku nawet nie unosi się zapach intensywnego gotowania – co może jest skutkiem wysokiego pomieszczenia. Menu jest ograniczone, ale każdy raczej znajdzie coś dla siebie – od śniadań, po deser w postaci kisielu 🙂

bar mleczny gdański

Bar Gdański
ul. Andersa 33
Otwarte: pn. – pt.: 10.00 – 17.30, sb.: 10.00 – 16.00

Bar Gdański Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

BAR POD BARBAKANEM – turystyczna atrakcja

Bar po Barbakanem również należy do tych przypominających nam o minionej epoce. Są w nim i dawne kafelki, które co niektórzy pamietają z czasów dzieciństwa, ale i stary drewniany i do tego zdobiony malowidłami sufit, co jest typowe dla budowli Starego Miasta.

bar pod barbakanem

Bar mleczny w takim miejscu to lokalny smaczek dla turystów, licznie odwiedzających Stare i Nowe Miasto. I to zderzenie światów dodaje tylko humoru temu miejscu, bo całość jest niczym wyjęta z Misia Barei. Turyści, w mocnym szoku jakie wywołuje w nich to miejsce, próbują zamówić coś u pani, która oczywiście nie mówi słowa po angielsku, tylko wskazuje na tablicę z menu zapisaną czarnym flamastrem i wielokrotnie ścieraną, co powoduje że ciężko ją przeczytać nawet nam. I ci turyści próbują później wydukać te nasze polskie, ledwo rozszyfrowane nazwy. Bo mimo licznej zagranicznej klienteli nikt nie wpadł na pomysł zrobienia angielskiego menu czy chociażby numerków przy daniach. 🙂

img_1930

img_1928

Czy jest smacznie? To zależy co się zamówi. Moje krokiety były smaczne, o dziwo barszcze czerwony też, wcale nie słodki jak to zazwyczaj bywa. Natomiast kopytka już przypominały raczej rozgotowaną breję. Ale jeśli będziecie w okolicy i niekoniecznie będziecie mieli ochotę na jedzenie w jednej z sprofilowanych na turystów restauracji, można tu wpaść na w miarę taki obiad. Jakie są Wasze doświadczenia?

bar mlrczny

Bar po Barbakanem
ul. Mostowa 27
Otwarte codziennie 8.00 – 17.00

Uważasz, że to, co robimy jest wartościowe? Chcesz więcej?
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko nejciekawsze artykuły z danego tygodnia. 
Twój adres email jest u nas bezpieczny, a z listy powiadomień możesz się wypisać w każdej chwili.

5 KOMENTARZE

  1. Bardzo przydatny post 🙂 Mój ulubiony ‚mleczak’ to jednak Prasowy, cenię go za klimat. Za to do Bambino jeszcze nigdy nie dotarłam, więc dzięki za rekomendację,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here